Technologia blockchain już obecnie jest podstawową technologią cyfrową, a w przyszłości będzie miała o wiele szersze zastosowanie. Zasady decentralizacji, integralności i wiarygodności informacji mają bowiem również kluczowe znaczenie przy podejmowaniu decyzji związanych z kwestiami bezpieczeństwa. I pod tym względem technologia ta znajduje zastosowanie w obszarze militarnym, co zauważa, stosuje i rozwija wiele krajów na całym świecie.
Dziś gospodarki wielu krajów, w tym i pośrednio ich „gałęzie” zajmujące się szeroko rozumianym obszarem militarnym, znajdują się w stanie głębokiego kryzysu, spowodowanego napiętą sytuacją geopolityczną oraz wojnami dotykającymi wielu obszarów współczesnego świata. Sam sektor obronny musi efektywnie zapewniać bezpieczeństwo narodowe i wzmacniać efektywność operacyjną wojsk. Z kolei bezpieczeństwo aplikacji do zarządzania łańcuchem dostaw w dziedzinie obronności jest globalnym priorytetem dla wojska.
Dla zapobiegania takim lub innym „zagrożeniom” w jej rozwoju wielu ekspertów proponuje alternatywne narzędzia, które byłyby mniej podatne na wpływ globalnych procesów gospodarczych. Jednym z nich mogłaby być technologia blockchain, która zapewnia zdecentralizowaną wymianę informacji, towarów i usług, a także uproszczenie procesów zarządzania, finansowych i gospodarczych. Do tego dochodzi zdolność tej technologii do zapewnienia integralności i wiarygodności wykorzystywanych informacji, co sprawia, że jest ona dość obiecującą w przypadku szerokiego zastosowania do wsparcia zadań realizowanych w obszarze militarnym.
O co chodzi?
W dość uproszczony sposób technologię blockchain można opisać jako rozproszoną bazę danych, składającą się z sekwencyjnie budowanego łańcucha cyfrowych bloków, z których każdy przechowuje informację o bloku poprzednim i kolejnym. Informacje zapisywane są w bazie danych w blokach, których nie można zmienić ani usunąć. Zmiany można dokonać jedynie poprzez dodanie nowych bloków do istniejącego łańcucha informacyjnego, a wszystkie poprzednie rekordy w postaci zaszyfrowanej również zostaną uwzględnione w tym nowym. Po jego utworzeniu informacja jest sprawdzana i potwierdzana przez pozostałych uczestników sieci, co gwarantuje jej wiarygodność. Jeżeli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, dane zostaną zaktualizowane jednocześnie na wszystkich komputerach wpiętych do systemu, a wszelkie dane niepotwierdzone zostaną zignorowane.
Blockchain obecnie stosowany bardzo intensywnie i skutecznie używa znanych konceptów kryptograficznych, takich jak jednokierunkowe funkcje haszujące, kryptografia asymetryczna czy znakowanie czasem. Mechanizmy konsensusu zawieranego automatycznie przez uczestników sieci blockchain eliminują potrzebę zaufanej trzeciej strony przy przetwarzaniu transakcji, a inteligentne kontrakty poszerzają obszar zastosowań tej technologii.
Technologie blockchain służą do rozwiązywania następujących problemów:
- budowy zdecentralizowanej bazy danych;
- zapewnienia wiarygodności i integralności informacji;
- ochrony danych przed niezamierzonymi działaniami operatora i wszelkimi wpływami zewnętrznymi;
- wdrożenia zarządzania i kontroli poprzez wielopoziomowe uwierzytelnianie;
- ciągłego monitorowanie napływających informacji i weryfikacji danych;
- przeprowadzania bezpiecznych transakcji finansowych;
- zapewnienia przejrzystości i możliwości audytu zakupów i dostaw.
Zakres zadań, które dzięki niej można rozwiązać, sprawia, że jest ona możliwa do zastosowania w wielu obszarach działalności, od finansów, logistyki, poprzez bezpieczeństwo informacji czy zarządzanie przepływem pracy. Zapewnia bowiem integralność informacyjną danych, a także możliwość ich sprawdzenia krok po kroku w czasie rzeczywistym. Decentralizacja technologii gwarantuje niezawodność przechowywanych lub przesyłanych informacji, chroniąc je przed wszelkimi wpływami zewnętrznymi. Obecnie bowiem różni „przestępcy” mogą wprowadzić do łańcucha dostaw wadliwe lub uszkodzone komponenty, powodując awarie sprzętu lub luki w istniejących zabezpieczeniach. Przerwy w łańcuchu dostaw mogą również wynikać z zaistniałych klęsk żywiołowych, cyberataków lub innych nieprzewidzianych zdarzeń. Technologia blockchain staje się rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo sieci dostaw, również tych z sektora obronnego.
Blockchain dla wojska
Zalety te sprawiają, że obiecujące jest zastosowanie technologii blockchain w szeroko pojętym obszarze militarnym, w tym i przemyśle zbrojeniowym. Już teraz Stany Zjednoczone, Federacja Rosyjska, Chiny i inne wiodące kraje są zaangażowane w prowadzenie prac badawczo-rozwojowych potencjału blockchain w przemyśle militarnym. Korea Południowa czy Indie w 2019 roku rozpoczęły programy pilotażowe, które finalnie mają także doprowadzić do implementacji technologii łańcucha bloków w ich armiach.