Chociaż w kwietniu wojska rosyjskie utrzymały inicjatywę operacyjną, to nie doszło do znaczącego przełomu. Niemniej sytuacja na froncie była dla obrońców trudna. Dzięki nieustannemu wsparciu z powietrza i przewadze w ogniu artylerii Rosjanie odnotowali lokalne sukcesy taktyczne, co wymusiło na Siłach Zbrojnych Ukrainy wycofanie się na nowe pozycje obronne. Największe postępy wojska rosyjskie odnotowały na zachód od Awdijiwki, choć ograniczyły się one do zajęcia kilku wiosek. Działania ofensywne na innych odcinkach frontu nie przyniosły natomiast powodzenia, za wyjątkiem zdobycia końcem miesiąca wioski Robotyne na Zaporożu. Ponadto Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuowały kampanię uderzeń lotniczo-rakietowo-dronowych na obiekty infrastruktury energetycznej Ukrainy. Z drugiej strony szereg sukcesów odniosły ukraińskie drony dalekiego zasięgu, których celem ataków były zakłady rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego oraz rafinerie.
1 kwietnia
Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy (SG SZU), Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej (SZ FR) przeprowadziły osiem ataków rakietowych dalekiego zasięgu i 93 lotnicze. W nocy Rosjanie zaatakowali jednostkę ratowniczo-gaśniczą w obwodzie charkowskim. W wyniku ostrzału zniszczona została jedna trzecia budynku remizy strażackiej. Na służbie było wówczas sześciu ratowników, ale żaden z nich nie odniósł obrażeń.
Ukraińskie lotnictwo uderzyło w stanowisko dowodzenia i siedem rejonów koncentracji personelu i sprzętu wojskowego przeciwnika. Oddziały wojsk rakietowych ostrzelały m.in. naziemne stanowisko kierowania bezzałogowymi statkami powietrznymi (BSP), stanowisko sytemu obrony przeciwlotniczej (OPL) i dwie stacje walki radioelektronicznej (WRE).
Strona rosyjska zgłosiła zniszczenie na froncie stacji WRE Enklaw-N oraz Nota. Systemy OPL miały zestrzelić 195 ukraińskich BSP oraz 41 rakiet systemów HIMARS i Vampire.
2 kwietnia
W nocy wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę znad obwodu zaporoskiego pociskiem Ch-59 oraz 10 Szahidami wystrzelonymi z przylądka Czauda na Krymie. Jednostki mobilnych grup ogniowych SZU zniszczyły w obwodzie dniepropetrowskim dziewięć Szahidów. Rosyjski atak rakietowy dosięgnął jednak podstację elektryczną w obwodzie kirowohradzkim, gdzie nastąpił pożar urządzeń transformatorowych. Można przypuszczać, że zamiarem Rosjan było stopniowe odizolowanie Elektrowni Jądrowej Równe od możliwości przesyłu do sieci prądu o napięciu 330 kV. W rejonie byłego lotniska w Nikołajewce na przedmieściach Słowiańska doszło do uderzenia pocisku Iskander-M. Ogółem siły rosyjskie wystrzeliły dwa pociski rakietowe dalekiego zasięgu i wykonały 78 ataków lotniczych.
Ukraińskie lotnictwo uderzyło w kompleks OPL oraz 13 rejonów koncentracji personelu i sprzętu.
Rosyjska OPL raportowała zestrzelenie 164 BSP i dwóch bomb JDAM.
3 kwietnia
W nocy Rosjanie uderzyli w obwód doniecki trzema pociskami S-300 oraz czterema Szahidami wystrzelonymi z obwodu primorsko-achtarskiego. Ukraińska OPL zdołała zniszczyć wszystkie uderzeniowe BSP. Ogółem Rosjanie przeprowadzili sześć ataków rakietowych i 85 lotniczych. Warto odnotować, że samoloty taktyczne WKS rozpoczęły transgraniczne ataki bombami szybującymi FAB-1500 na przedmieścia Charkowa.
Ukraińskie lotnictwo uderzyło w 14 rejonów koncentracji personelu i sprzętu oraz system OPL. Oddziały wojsk rakietowych ostrzelały stację radarową, stację WRE i stanowisko kierowania BSP.
Według doniesień, w pobliżu Czasiw Jaru w obwodzie donieckim zestrzelono ukraiński śmigłowiec Mi-24. Płonący wrak takiej maszyny został sfilmowany. Ponadto rosyjskie systemy OPL miały zestrzelić ukraiński myśliwiec Su-27 w rejonie Kramatorska, a także zniszczyć 196 BSP i 18 rakiet systemu HIMARS.
4 kwietnia
W nocy z 3 ma 4 kwietnia siły rosyjskie przeprowadziły duży nalot z użyciem Szahidów na cele w Charkowie i okolicach – infrastrukturę energetyczną, zakłady przemysłu obronnego oraz rejony koncentracji personelu i sprzętu. Według strony ukraińskiej wykorzystano 20 Szahidów, z których OPL zdołała zestrzelić 11. Niemniej BSP trafiły w teren Elektrociepłowni Żmijowskiej, gdzie zapaliły się dwa transformatory. Kolejnym celem były kwatery batalionu szturmowego „Łut” w gmachu Komendy Policji. Po uderzeniu dronów na miejscu doszło do potężnej eksplozji i pożaru. Oprócz żołnierzy przypadkowymi ofiarami byli też funkcjonariusze jednostki ratowniczo-gaśniczej. Według Ukraińców w wyniku bezpośredniego uderzenia trzech Szahidów w jednym z wieżowców przy ul. Akademika Bohomołca 3 zginęły cztery osoby, w tym trzech ratowników. Rannych zostało ponad 10 osób. Z kolei Rosjanie przypisują tę tragedię nieostrożnemu działaniu ukraińskiej OPL, której spadający pocisk plot. miał przypadkowo trafić w budynek. W Łozowej cztery BSP uderzyły w teren zakładów mechanicznych, które są znane z produkcji komponentów dla pojazdów opancerzonych i sprzętu wojskowego. Obiekty zakładu zostały ostatnio zmodernizowane, aby umożliwić naprawy zachodnich pojazdów. Doniesienia rosyjskie wskazują na możliwe zniszczenie lub uszkodzenie około 15 jednostek sprzętu, z których większość miały stanowić transportery opancerzone M113. W sumie odnotowano cztery rosyjskie ataki rakietowe i 80 lotniczych.
Ukraińskie lotnictwo uderzyło w siedem rejonów koncentracji personelu i sprzętu oraz dwa systemy OPL. Oddziały wojsk rakietowych ostrzelały stację radarową, stację WRE i dwa pojazdy OPL.
Rosyjska OPL miała zniszczyć 158 BSP i dwie bomby kierowane Hammer oraz zestrzelić samolot MiG-29. Dodatkowo pojawiły się doniesienia o zniszczeniu ukraińskiego systemu OPL i systemu radarowego na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Charkowie.
5 kwietnia
W nocy siły rosyjskie zaatakowały z rejonu Biełgorodu dwoma pociskami S-300/S-400 i trzema Iskanderami-M, a z przylądka Czauda 13 Szahidami. Ukraińska OPL miała zestrzelić wszystkie BSP, lecz nie zdołała przechwycić żadnego pocisku. Rosyjskie uderzenie spadło m.in. na Pokrowsk, w wyniku czego pięć osób zostało rannych, spłonął budynek administracyjny i dom prywatny. Ponadto zgłoszono trzy wybuchy na terenie zakładów Motor Sicz w Zaporożu. W sumie siły rosyjskie przeprowadziły 14 ataków rakietowych i 107 lotniczych.
Ukraińskie lotnictwo uderzyło w 11 rejonów koncentracji personelu i sprzętu oraz system OPL. Wojska rakietowe ostrzelały dwa środki OPL i stację kierowania BSP. W nocy z 4 na 5 kwietnia w wyniku ataku ukraińskich dronów na bazę lotniczą w Jejsku został uszkodzony jeden z rosyjskich samolotów Be-200PS służących w 190. Eskadrze Szkolnej podlegającej 859. Centrum Szkolenia Bojowego i Przekwalifikowania Pilotów. W ciągu 21 lat produkcji (2003–2023) zbudowano zaledwie 17 egz. seryjnych, z czego na początku 2024 roku w służbie pozostało 14.
Na froncie miało dojść do zniszczenia przez Rosjan radaru kontrbateryjnego AN/TPQ-50, a w rejonie Charkowa zaatakowano dwie wyrzutnie plot. systemu rakietowego SAMP-T produkcji francusko-włoskiej. Operatorzy dronów ze 106. Dywizji Powietrznodesantowej zniszczyli przy pomocy Łanceta system ZSU-23-4 Szyłka. Taki sam pocisk uderzył w radar P-18 w obwodzie charkowskim. Rosyjskie systemy OPL miały zestrzelić 205 BSP, bombę kierowaną Hammer oraz sześć rakiet systemów HIMARS i Uragan.