Chociaż intensywność walk wciąż utrzymuje się na niektórych odcinkach frontu na wysokim poziomie, to mimo posiadania przez wojska rosyjskie inicjatywy operacyjnej przebieg linii frontu nie uległ znaczącym zmianom. Natarcia w rejonie Kupiańska i Awdijiwki zakończyły się mniej niż umiarkowanymi sukcesami, które są nadal liczone w metrach zdobytego terenu, aczkolwiek sytuacja taktyczna obrońców w tym ostatnim miasteczku stale się pogarsza i zaczyna wchodzić w fazę krytyczną. Ponadto w styczniu Rosjanie kontynuowali zmasowane ataki lotniczo-rakietowe na infrastrukturę przemysłową Ukrainy. Z kolei Ukraińcy zainicjowali kampanię nalotów przy pomocy bezzałogowych aparatów dalekiego zasięgu wymierzoną w obiekty przemysłu naftowego przeciwnika.
1 stycznia
Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy (SG SZU) w ciągu dnia Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej (SZ FR) wystrzeliły jeden pocisk dalekiego zasięgu klasy operacyjno-taktycznej i przeprowadziły 81 ataków lotniczych, w tym bombami kierowanymi i jednorazowymi bezzałogowymi statkami powietrznymi (BSP) Szahid-136/131. W sumie wykorzystano 10 Szahidów, z których ukraińska obrona przeciwlotnicza (OPL) zniszczyła dziewięć. Ponadto Ukraińcy zestrzelili lotniczy pocisk manewrujący Ch-59.
Ukraińskie lotnictwo uderzyło w 13 rejonów koncentracji rosyjskiego personelu i sprzętu, a jednostki wojsk rakietowych w trzy stanowiska OPL i punkt dowodzenia.
Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej (MO FR) systemy OPL miały przechwycić 11 ukraińskich rakiet systemów HIMARS i Wilcha oraz 34 BSP.
2 stycznia
W nocy siły rosyjskie dokonały zmasowanego ataku na obiekty infrastruktury krytycznej oraz cywilne i wojskowe obiekty przemysłowe. Głównym kierunkiem uderzenia był Kijów. SZU poinformowały, że siły rosyjskie najpierw wysłały 35 uderzeniowych Szahidów, które wystrzelono z okolic przylądka Czauda na okupowanym Krymie i Primorsko-Achtarska w Rosji. Ukraińska OPL ogłosiła zestrzelenie wszystkich. Zasadnicza część rosyjskiego ataku została wykonana wczesnym rankiem. Około godz. 6.00 16 samolotów-nosicieli Tu-95MS, które wystartowały z baz Engels i Olenja, odpaliło co najmniej 70 pocisków manewrujących Ch-101/555/55 (używane są przede wszystkim te pierwsze). Z kolei od godziny 7.30 zarejestrowano wystrzelenie przez samoloty MiG-31K dziesięciu pocisków aerobalistycznych Kindżał. Dodatkowo od strony morza rosyjskie okręty zaatakowały trzema pociskami manewrującymi Kalibr. Z kierunku północnego odpalono natomiast 12 pocisków balistycznych Iskander-M oraz pocisków plot. systemów S-300 i S-400 użytych w trybie ataku na cele naziemne. Samoloty lotnictwa taktycznego Su-35S z Kurska wsparły atak czterema pociskami przeciwradarowymi Ch-31P skierowanymi przeciwko zidentyfikowanym miejscom dyslokacji ukraińskich stacji radiolokacyjnych.
Według danych ogłoszonych przez stronę ukraińską przeciwnik użył ogółem 99 środków napadu powietrznego. Jednostki OPL Ukrainy zgłosiły zniszczenie 72 celów powietrznych, w tym 10 Kindżałów, 59 pocisków Ch-101/555/55 oraz trzech Kalibrów. W wyniku ataku w Kijowie odnotowano przerwy w dostawie prądu i wody. Raportowano także upadek licznych szczątków pocisków, m.in. w dzielnicy Podolskiej doszło do trafienia w obiekt infrastruktury cywilnej oraz uszkodzony został rurociąg gazowy. Ponadto zgłoszono eksplozje na terenie miast Dniepropetrowsk, Mikołajów, Odessa, Czerkasy, Czugujew, Chersoń i Lwów. Jeden z rosyjskich pocisków, prawdopodobnie w wyniku awarii, spadł na teren Federacji Rosyjskiej w miejscowości Pietropawłowka w obwodzie woroneskim, wyrządzając szkody materialne – uszkodzonych zostało przynajmniej sześć budynków, ale nie zgłoszono ofiar w ludziach.
Ukraińskie lotnictwo uderzyło w 12 rejonów koncentracji rosyjskiego personelu i sprzętu, a jednostki wojsk rakietowych w trzy stanowiska OPL i system radarowy.
Według MO FR wojska rakietowe i artyleria oraz taktyczne BSP ostrzelały hangar z amunicją lotniczą oraz stację radarową do wykrywania i śledzenia celów na małych wysokościach ST-68. Z kolei systemy OPL miały przechwycić osiem pocisków balistycznych Toczka-U, dwa pociski plot. S-200 przystosowane do ostrzału celów naziemnych oraz 34 rakiety systemów HIMARS, Wilcha i Vampire, a także 15 BSP.
Według nieoficjalnych doniesień nad okupowanym Krymem, w rejonie miejscowości Krasnoperekopsk, doszło do omyłkowego ostrzelania rosyjskiego samolotu Su-35S przez obsługę systemu S-400. Rzekomo poważnie uszkodzona maszyna zdołała dotrzeć do bazy lotniczej w Melitopolu, gdzie bezpiecznie wylądowała.
3 stycznia
Wojska rosyjskie odpaliły siedem pocisków rakietowych dalekiego zasięgu i przeprowadziły 58 ataków lotniczych.
Ukraińskie lotnictwo uderzyło w 12 rejonów koncentracji rosyjskiego personelu i sprzętu, a jednostki wojsk rakietowych w trzy stanowiska OPL i stację walki radioelektronicznej (WRE).
Rosyjskie systemy OPL miały przechwycić trzy rakiety systemu HIMARS i 37 BSP.
4 stycznia
Wojska rosyjskie odpaliły siedem pocisków rakietowych dalekiego zasięgu i przeprowadziły 36 ataków lotniczych.
Ukraińskie lotnictwo uderzyło w 10 rejonów koncentracji rosyjskiego personelu i sprzętu oraz dwa stanowiska dowodzenia, a jednostki wojsk rakietowych w stanowisko OPL i dwie stacje WRE.
Ukraiński Główny Zarząd Wywiadu opublikował materiał filmowy z operacji specjalnej na terenie Federacji Rosyjskiej, w której wyniku na lotnisku Szagoł w Czelabińsku został podpalony Su-34 z 21. Mieszanej Dywizji Lotniczej. Do lewego wlotu powietrza zostało nalane nieco cieczy zapalającej, która jednak szybko wypaliła się i najprawdopodobniej nie wyrządziła dużych szkód. W związku z tą sprawą rosyjskie organy bezpieczeństwa aresztowały 16-latka z Dagestanu, któremu grozi kara od 12 do 20 lat więzienia.
Strona rosyjska przypisała sobie zestrzelenie ukraińskiego śmigłowca Mi-8. W ciągu całego tygodnia łupem OPL miało paść osiem pocisków manewrujących Storm Shadow, 14 pocisków balistycznych Toczka-U, trzy pociski plot. S-200, 107 rakiet systemów HIMARS, Wilcha i Vampire, trzy pociski przeciwradarowe HARM i 253 BSP.