Pod koniec lipca 1944 roku w wyniku operacji “Cobra” Amerykanom w końcu udało się przebić z Normandii, a siły brytyjskie i kanadyjskie po długich walkach zdobyły strategicznie ważne miasto Caen. Po destabilizacji niemieckiej linii frontu, kolejnym ruchem było błyskawiczne uderzenie, celem rozbicia zdezorganizowanych niemieckich związków taktycznych.
Na początku sierpnia wojska brytyjskie, kanadyjskie oraz polskie przeprowadziły operację “Totalize” która skupiała się na opanowaniu wzniesień na północ od Falaise. Działania te stały się preludium do kanadyjsko-polskiej operacji “Tractable”, która – w połączeniu z amerykańskim natarciem prowadzonym od południa – pozwoliła na zamknięcie Niemców w okrążeniu.
“Maczuga”
Najsłynniejszym epizodem operacji “Tractable” był bój o Mont Ormel, wzgórze nazwane przez gen. Maczka “Maczuga” ze względu na charakterystyczny wygląd na mapie. Walki o Mont Ormel rozpoczęły się 19 sierpnia, kiedy elementy 1. Dywizji Pancernej zajęły pozycję na “Maczudze”, prowadząc ostrzał w stronę wycofujących się Niemców. Ponieważ Mont Ormel znajdował się na drodze ucieczki niemieckich zgrupowań, Polacy utknęli przez najbliższe trzy dni w ciągłej walce z wycofującymi się z okrążenia Niemcami.
20 sierpnia odbyło się najkrwawsze starcie o szczyt Mont Ormel. Siły 2 Dywizji Pancernej SS uderzyły na “Maczkowców” ze wschodu, celem otwarcia korytarza dla okrążonych. Równocześnie okrążeni Niemcy atakowali wzgórze z zachodu. W pewnym momencie to polscy żołnierze musieli walczyć w okrążeniu, broniąc się przed szturmem Niemców na szczyt wzgórza. Podczas walk o Mont Ormel wzgórze przechodziło z rąk do rąk wiele razy, ale ostatecznie Polacy utrzymali pozycję nawet mimo ataku fanatycznych jednostek z dywizji pancernej SS.
Starcie o wzgórze charakteryzowało się wyjątkową intensywnością związaną z desperacją znajdujących się w nieciekawej sytuacji Niemców oraz determinacją Polaków do utrzymania pozycji. Drogi w pobliżu “Maczugi” zablokowane były dużą ilością porzuconego przez Niemców sprzętu, a smród spowodowany rozkładającymi się ciałami zwierząt jucznych utrudniał walkę. Nieustępliwość Polaków w walkach o “Maczugę” zapewniła czas pozostałym siłom alianckim na zlikwidowanie Niemców w okrążeniu.
Zagłada Grupy Armii B
Równolegle do walk o wzgórze, piechota zmechanizowana polskiej dywizji pancernej uderzyła na Chambois, aby ostatecznie zamknąć okrążenie. Miasto zdobyto jednak dopiero 21 sierpnia ze wsparciem sił francuskich oraz amerykańskich od południa. W wyniku okrążenia niemiecka 7. Armia oraz duża część 5. Armii Pancernej przestały istnieć.