Dziewiątka Kwaska ma to do siebie, że jest moim wyborem, który, po pierwsze jest subiektywny (ale wynika z mojej wieloletniego doświadczenia i wiedzy), po drugie kolejność w nim jest alfabetyczna (jakoś musiałem ułożyć moich zwycięzców) i po trzecie żaden z producentów wystawianych na kieleckim MSPO wyrobów nie miał wpływu na to czy w nim będzie.
Oto dziewięć moim zdaniem najciekawszych (czyli tych z największym potencjałem) tegorocznych premier pokazanych na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach 2024:
A-KIT (Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej) – zestaw integracyjny dla systemu dowodzenia obroną powietrzną Integrated Battle Command System (IBCS). IBCS to rdzeń przyszłej polskiej architektury obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej integrujący wszystkie sensory, punkty dowodzenia i efektory (wyposażone w pociski rakietowe, działka artyleryjskie, a w przyszłości bezzałogowce i systemy broni wiązkowej) w jeden megasystem walki. Do IBCS mają być podłączane np. w tym polskie radary – to właśnie zadanie tzw. KITów, z których A-KIT, przeznaczony w pierwszej kolejności dla radarów Bystra, był po raz pierwszy wystawiony na MSPO 2024.
Comp@n-Z (Radmor – WB Group) wersja pojazdowa radiostacji programowalnej. O tym, że własne radiostacje z narodowym systemem kryptografii są niezbędne Wojsku Polskiemu, wie już każdy, komu nie jest obca problematyka polskiej obronności. Na tegorocznym MSPO spółka Radmor, należąca do Grupy WB, pokazała radiostację Comp@n-Z w odmianie pojazdowej, dostosowanej do zastępowania starszych urządzeń z użyciem istniejących wzmacniaczy zamontowanych już w różnych polskich pojazdach. Pierwsze dostawy zaplanowano we wrześniu br.
Mobilna Platforma Rozpoznania Satelitarnego ISR (ICEYE, Polska Grupa Zbrojeniowa, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1) – system zbierania i analizy danych obrazowych pochodzących z rozpoznania satelitarnego. Prezentowana platforma jest przystosowana do pracy z satelitami wyposażonymi w radary z syntetyczną aperturą, a także z obiektami wyposażonymi w sensory optyczne. Całość została zabudowana w kontenerze z rozsuwanymi ścianami, które tworzą przestrzeń roboczą. Sam kontener ma być przewożony na platformie samochodu ciężarowo-terenowego Jelcz.
Rak NG (konsorcjum Huty Stalowa Wola) – nowa autonomiczna wieża ze 120-mm moździerzem automatycznym. Całkowicie przerobiona konstrukcja, w tym nowa lufa działa o większej długości, nowy zmechanizowany układ załadowania, zapewniający większą szybkostrzelność, nowe przyrządy celownicze i obserwacyjne, systemy elektroniki pojazdowej, w tym zakłócania elektronicznego. Wieża została umieszczona na gąsienicowym nośniku wywodzącym się z bojowego wozu piechoty Borsuk i według deklaracji konstruktorów ma możliwość pływania.
Rock 3.0. (Maskpol) – modułowa kamizelka kuloodporna, która daje szansę, że tzw. “Operacja Szpej” się uda. Kamizelka jest wykonana z laminatu Cordura (techniką laser cut) i termoplastycznego materiału kompozytowego CURV. Składa się z dwóch paneli – przedniego i tylnego – na wkłady balistyczne (miękkie lub twarde), a także paneli osłony szyi, karku, ramion, podbrzusza oraz krocza. W skład systemu wchodzą także ładownice na magazynki i granaty, panele dwóch typów z ładownicami, kieszeń cargo, czy plecak.
Sajna (konsorcjum PIT-Radwar) – nowa polska stacja radiolokacyjna kierowania ogniem dla zestawów rakietowych obrony powietrznej Narew, ale nie tylko. Radar ten ma również służyć jako wielofunkcyjny sensor naszego narodowego systemu obrony powietrznej, włączony do systemu dowodzenia IBCS. Sajna jest wyposażona w nowoczesną antenę aktywną, która zapewniać ma wysokie prawdopodobieństwo wykrycia celów o bardzo małej skutecznej powierzchni odbicia, odporność na zakłócenia i niezawodność. Radar jest umieszczony na podnoszonym na sporą wysokość maszcie, co zapewnia wykrycie i śledzenie celów niskolecących z wymaganej odległości, pozwalającej na wydłużenie czasu decyzji o ich zwalczaniu.
Symulator śmigłowca VxR (PZL-Świdnik – Leonardo Helicopters) – urządzenie treningowe wykorzystujące elementy rozszerzonej rzeczywistości wirtualnej. Klasyczne symulatory lotu śmigłowców, tzw. Full Flight Simulator (FFS), składają się z kabiny załogi, odwzorowującej wyposażenie rzeczywistego kokpitu, umieszczonej na poruszanej za pomocą siłowników płaszczyźnie. Symulator prezentowany przez koncern Leonardo jest urządzeniem treningowym pozwalającym na realizację szkolenia jak na symulatorach FFS, ale jest mniejszy, a co za tym idzie przewoźny. Kursanci zajmują miejsca na specjalnej platformie, która odwzorowuje ruch śmigłowca w czasie lotu, a zamiast wyświetlaczy w kabinie i wielkoformatowych ekranów z wyświetlanym obrazem przestrzeni mają gogle, w których prezentowany jest obraz, tak jakby siedzieli w kokpicie danej maszyny.
Systemy antydronowe (Advanced Protection Systems) – ta firma oferuje systemy do neutralizacji bezzałogowców: od niekinetycznych (zakupione przez Siły Zbrojne RP zestawy SKYctrl L) i kinetycznych (SKYctrl SKID używane przez Ukrainę), po drony będące antydronami, czyli bezzałogowce do niszczenia innych obiektów latających tego rodzaju w locie (nazywane też dronami-myśliwymi).
Warmate 50 (Grupa WB) – koncept drona uderzeniowego dużego zasięgu. Warmate 50 to bezzałogowy statek powietrzny napędzany silnikiem spalinowym i przenoszący głowicę bojową o masie ok. 50 kg na odległość nawet ponad 1000 km. Imponująca medialnie liczba tysiąc nie powinna przysłonić tego, że prezentowany model charakteryzuje się np. kształtem obniżającym skuteczną powierzchnię odbicia radiolokacyjnego. Zaawansowany technicznie Warmate 50 – to już nie będzie prosty, dość wolno lecący dron w rodzaju Szachidów – ma być przeznaczony do głębokiej penetracji terytorium przeciwnika i zwalczania szczególnie ważnych celów z dużą dokładnością. Doświadczenie Grupy WB w domenie bezzałogowców powietrznych pozwala wierzyć, że niedługo zobaczymy prototypy Warmate 50.