Jak podało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w maju bieżącego roku wojskowe załogi lotnicze zrealizowały 12 misji, które polegały na zapewnieniu transportu lotniczego dla organów do przeszczepu oraz pobierających je zespołów medycznych.
Ogółem spośród 12 misji zrealizowanych w ubiegłym miesiącu aż w dziewięciu akcjach uczestniczyli lotnicy z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, a w jedna przypadła na załogę z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. W pozostałych dwóch wylotach uczestniczyły załogi Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni.
Wkład polskiego lotnictwa wojskowego w krajowy program transplantologii powszechnie znany jest jako „Akcja Serce”. Pierwszy lot z sercem do przeszczepu wojskowi piloci wykonali w lutym 1985 r. na specjalny wniosek prof. Zbigniewa Religi. Szef Sztabu Generalnego WP wydał wówczas Dowództwu Wojsk Lotniczych rozkaz umożliwiający transport organu z lotniska w Goleniowie do Katowic. Dowództwo postawiło do dyspozycji kliniki samolot odrzutowy TS-11 albo transportowy Jak-40, An-2, An-12 lub An-26. Wybór padł na An-26, który ruszył do pierwszej „Akcji Serce” zabierając zespół lekarzy po dawcę z narządem do transplantacji ze Szczecina do Katowic.
Obecnie współpraca nabrała regularnego charakteru, a jej zasady zostały ustalone w umowach zawartych pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Ministerstwem Zdrowia. Siły Powietrzne RP wspierają kliniki oraz instytuty kardiologii i transplantologii zapewniając transport lotniczy dla załóg medycznych oraz przewożonych organów za pomocą samolotów C-295M CASA oraz M28 Bryza. Loty tego typu bywają bardzo wymagające, bowiem często są realizowane w nocy i w trudnych warunkach atmosferycznych.
Warto zauważyć, że zapotrzebowania na transport medyczny wojskowymi statkami powietrznymi w ostatnich latach znacznie wzrosło. Jeszcze w 2020 roku roku wojskowych lotów na potrzeby cywilnych placówek medycznych było tylko 34. W trakcie kolejnego roku liczba tego typu misji sięgnęła 78. Podobny poziom utrzymał się w 2022 roku, kiedy wojskowe załogi lotnicze zrealizowały 74 „Akcji Serce”. Rekord padł w 2023 roku, gdy lotnicze załogi wykonały aż 108 wylotów związanych z ratowaniem ludzkiego życia.