W ramach programu o nazwie System Obserwacji Kosmicznej (Systems zur Weltraumüberwachung) podlegające Bundeswehrze niemieckie Centrum Sytuacji Kosmicznej (Weltraumlagezentrum) otrzyma teleskopowy system do nadzoru przestrzeni wokółziemskiej. Zawarcie stosownej umowy w tej sprawie ogłosił 28 sierpnia urząd ds. zamówień wojskowych BAAINBw,
Zainstalowany w miejscowości Meßstetten system obserwacyjny będzie się składał z dwóch teleskopów, a każdy z nich zostanie umieszczony w ośmiometrowej wieży. Kontrakt przewiduje wykonanie i dostawę systemu teleskopowego wraz z całą niezbędną infrastrukturą. Według BAAINBw zakup systemu zostanie sfinansowany z funduszu specjalnego Bundeswehry, który uchwalono po inwazji Rosji na Ukrainę. Nie podano dokładnej kwoty umowy, ale jest ona niższa od 25 mln euro.
Nowe teleskopy umożliwią obserwację i śledzenie obiektów w przestrzeni kosmicznej, a ich zasięg wykrywania ma się rozciągać od niskiej orbity okołoziemskiej, tj. około 400 kilometrów, do orbity geostacjonarnej, czyli do 36 000 kilometrów. Zebrane dane będą przekazywane do Centrum Sytuacji Kosmicznej w Uedem i tam łączone wraz z danymi radarowymi w celu stworzenia obrazu ogólnej sytuacji wokół Ziemi. Na tej podstawie centrum w Uedem będzie mogło oszacować ryzyko kolizji niemieckich satelitów cywilnych (konstelacja TanDEM-X) i wojskowych (konstelacje SATCOMBw -2 i SAR-Lupe) ze śmieciami kosmicznymi. które potencjalnie mogłyby je uszkodzić.
Przez teleskopy możliwe będzie również śledzenie wchodzących w atmosferę spadających obiektów kosmicznych, które mogą stwarzać ryzyko dla ludzi i infrastruktury na Ziemi, a także obserwowanie pogody kosmicznej, wywołanej działalnością Słońca. Alerty z Centrum Operacji Kosmicznych umożliwią władzom, a także operatorom satelitów podjęcie właściwej reakcji na zdarzenia kosmiczne. W ten sposób Bundeswehra rozszerza swoje działania i możliwości w kosmosie, dążąc przez cały czas do rozciągniecie nad nim jak najszerszego nadzoru.
Wieże dla teleskopów zostaną zbudowane do końca 2025 r. Następnie w środku zostaną zainstalowane teleskopy, które przejdą cykl uruchomienia i prób odbiorczych. Oczekuje się, że kompletny system zostanie przekazany Bundeswehrze do operacyjnego użytku w 2026 roku.