

29 maja w Bydgoszczy odbyła się ceremonia inaugurująca rozpoczęcie dostaw do Wojska Polskiego nowych bezzałogowych statków powietrznych NeoX-2 Duch, które powstały w ramach programu o kryptonimie Wizjer. W chwili rozpoczęcia uroczystości na stanie wojska znajdowały się już dwa zestawy, które formalnie zostały odebrane w dniach 27-28 maja.
Umowę dotyczącą opracowania i nabycia rozpoznawczych systemów bezzałogowych klasy mini podpisano 29 grudnia 2021 roku. Stronami umowy były ówczesny Inspektorat Uzbrojenia MON oraz konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider) wraz z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1 S.A. w Łodzi oraz Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 S.A. w Bydgoszczy.

NeoX-2 Duch startuje z wykorzystaniem kompozytowej wyrzutni. Czas przygotowania do startu wynosi 15 minut.
Konsorcjum otrzymało zlecenie na produkcję i dostawę 25 zestawów bezzałogowców wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Umowa zawiera prawo opcji, które przewiduje pozyskanie systemu komputerowego do szkolenia teoretycznego oraz systemu zarządzania szkoleniem. W skład każdego zestawu wchodzą cztery platformy powietrzne typu NeoX-2 Duch wraz z głowicami elektrooptycznymi (EO/IR), jedna naziemna stacja kontroli (NSK), jeden naziemny terminal danych (NTD) oraz jeden przenośny terminal wideo (PTV). Łącznie Wojsko Polskie otrzyma więc 100 aparatów latających. Zakończenie dostaw przewidziano w 2027 roku.
NeoX-2 Duch został opracowany w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. Jest zbudowany w układzie latającego skrzydła aparat charakteryzuje się niskim współczynnikiem emisji hałasu, czasem lotu przekraczającym trzy godziny oraz zasięgiem operacyjnym do 35 km. Do jego głównych zadań należy prowadzenie obserwacji, w tym wykrycia, rozpoznania, identyfikacji i wskazywania współrzędnych obiektów, a także współpraca z systemami artyleryjskimi. Do tego celu służy stabilizowana głowica elektrooptyczna, z sensorem światła dziennego o rozdzielczości 1920 × 1080 i trzydziestokrotnym zoomem optycznym oraz sensorem termowizyjnym o rozdzielczości 640 × 480. Głowica umożliwia zapis obrazu w pełnej rozdzielczości z obu kamer jednocześnie.

Zbudowany w układzie latającego skrzydła NeoX-2 Duch został opracowany w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych
NeoX-2 Duch startuje automatycznie z wykorzystaniem kompozytowej wyrzutni oraz wykonuje manewr lądowania w trybie automatycznym, wykorzystując przy tym spadochron oraz nadmuchiwaną przed przyziemieniem poduszkę powietrzną. Czas przygotowania aparatu do startu wynosi 15 minut. Do obsługi zestawu potrzeba dwóch żołnierzy. Masa całego systemu w wersji przenośnej nie przekracza 50 kg, a masa startowa samego bezzałogowca wynosi 13 kg. Bezzałogowce klasy mini przewidziane są do zastosowania w Wojskach Lądowych na poziomie batalionu.