

4 marca, tuż po północy czasu lokalnego, zaginął filipiński samolot FA-50 wraz z 2-osobową załogą. Incydent miał miejsce podczas lotu bojowego w południowej prowincji kraju, gdzie zaginiony samolot, wraz kilkoma innymi maszynami tego typu, udzielał wsparcia własnym wojskom naziemnym w walce przeciwko partyzantom z Nowej Armii Ludowej.
Wszystkie samoloty bojowe FA-50 po ukończeniu misji miał wylądować w bazie lotniczej Mactan na wyspie Cebu. Niestety z zaginioną załogą nie ma kontaktu od bardzo wielu godzin i obecnie przyjmuje się, że samolot uległ katastrofie. Jest to pierwszy poważny wypadek związany z filipińskimi FA-50.
Samolot stracił łączność z resztą załóg biorących udział w misji na kilka minut przed osiągnięciem obszaru docelowego. Pozostałe samoloty wielokrotnie próbowały ponownie nawiązać kontakt z zaginionym samolotem, aż do ich powrotu do Mactan na Cebu – powiedział rzecznik Filipińskich Sił Powietrznych, pułkownik Maria Consuelo Castillo.
Rzecznik nie zdradził szczegółów realizowanej misji bojowej. Przekazał tylko, że FA-50 został użyty jako: część regularnego wsparcia dla bieżących operacji naszego Połączonego Dowództwa.
5 marca filipińskie władze oficjalnie zidentyfikowały pilotów, którzy zginęli w katastrofie FA-50. Załogę stanowili Maj. Jude Salang-oy i 1Lt. April John Dadulla. Utracony samolot to FA-50PH nb. 002. Była to jedna z dwóch maszyn, które jako pierwsze przyleciały do kraju 28 listopada 2015 r.
Filipiny zakupiły 12 koreańskich samolotów FA-50PH, które stały się najnowocześniejszymi maszynami bojowymi w lotnictwie tego państwa. Pierwsze samoloty dotarły do kraju 28 listopada 2015 roku, a ostanie dwa wylądowały 31 maja 2017 roku. Filipińskie FA-50PH już na początku swojej służby odegrały znaczącą rolę w bitwie o odzyskanie miasta Marawi, która toczyła się przeciwko siłom Państwa Islamskiego w okresie od maja do października 2017 roku.

Filipiny zakupiły w Korei Południowej 12 samolotów FA-50PH, które są najnowocześniejszymi maszynami bojowymi tego kraju.
W obliczu narastającego sporu terytorialnego z Chinami o przebieg granicy morskiej, w styczniu br. Filipińskie Siły Powietrzne wyraziły zamiar kontynuowania zakupów FA-50 w ilości kolejnych 12 egzemplarzy. W tegorocznym budżecie zaplanowano już na ten cel środki w wysokości 690 mln dolarów.