4 września br., podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach koncern Leonardo i Grupa WB S.A. (spółka wiodąca WB Electronics S.A.) podpisały List Intencyjny (Memorandum of Understanding, MoU) dotyczący współpracy w sektorze obronnym. Według MoU obaj partnerzy zamierzają razem rozwijać i poszukiwać możliwości biznesowych dla bezzałogowych statków powietrznych klasy taktycznej a także amunicji krążącej, w tym wykorzystujących sztuczną inteligencję i działania w roju wielu platform.
W ramach współpracy Grupa WB i Leonardo zamierzają rozwijać zaawansowane projekty rozwojowe oraz szukać możliwości biznesowych w Polsce i na rynkach międzynarodowych w obszarach lekkich i średnich taktycznych bezzałogowych systemów rozpoznawczo-uderzeniowych. MoU ma pozwolić na podejmowanie wspólnych inicjatyw w obszarze współpracy przemysłowej, na bazie autonomicznych platform powietrznych, systemów zintegrowanych ze sztuczną inteligencją i innych zaawansowanych rozwiązań w zakresie bezzałogowców, które odpowiadają potrzebom współczesnego, stale zmieniającego się pola walki.
Współpraca ma być oparta na wykorzystaniu wiedzy, kompetencji i doświadczenia Grupy WB i Leonardo w rozwoju specjalistycznej elektroniki wojskowej oraz systemów rozpoznawczo-uderzeniowych zdolnych do operowania w zintegrowanym środowisku walki i w ramach operacji wielodomenowych. Wspólne inicjatywy mają być oparte na bazie działalności Grupy WB i wsparcia ze strony Leonardo Poland Sp. z o.o., spółki włoskiego koncernu Leonardo International Sp.A.
Zgodnie z dostępnymi informacjami podpisane porozumienie pozwoli Grupie WB i Leonardo na przeprowadzenie analizy, w jaki sposób oba podmioty mogą połączyć swoje uzupełniające się zdolności i doświadczenia w obszarach systemów bezzałogowych i sztucznej inteligencji. Celem jest opracowanie zaawansowanych i skutecznych lekkich i średnich taktycznych platform rozpoznawczych i niskokosztowych rozwiązań uderzeniowych. Nowe systemy będą mogły być wykorzystane do szerokiego spektrum zastosowań w środowiskach z silnym oddziaływaniem środków walki elektronicznej, na obszarach z zakłóconym lub zafałszowanym sygnale GPS, zgodnie z potrzebami operacyjnymi.