Już w najbliższą sobotę podziemny schron Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie zamieni się w tajną bazę amerykańskiego wywiadu. Poznaj historię broni Kałasznikowa oczami agentów CIA, działających w latach Zimnej Wojny na terytorium Polski, w celu poznania broni wroga. Broni naszych żołnierzy…
Karabinki Kałasznikowa trafiły do uzbrojenia Armii Radzieckiej w 1949 roku, jednak już w 1956 roku zostały rozesłany do pozostałych krajów bloku wschodniego, a następnie pozostałych krajów wspierających komunizm. Same tylko Wojsko Polskie posiadało przeszło 2 miliony sztuk „kałachów”, a szacuje się, że łącznie na całym świecie wyprodukowano ponad 100 milionów egzemplarzy! Agenci CIA mieli więc nie lada wyzwanie, aby poznać broń przeciwnika – ponad 1000 modeli używanych w ponad 50 krajach.
Zwiedzając najnowszą wystawę w Muzeum Techniki i Kominikacji w Szczecienie, przeniesiesz się w czasie do okresu Zimnej Wojny. Znajdujący się pod dawną zajezdnią tramwajową schron przeciwlotniczy, przekształcony został w tajną bazę CIA, pozyskującą informację na broni przeciwnika. Zobaczysz tam kolekcję karabinków Kałasznikowa wraz z osprzętem – magazynki, bagnety, ładownice, celowniki – ale również mundury i wyposażenie taktyczne z tamtego okresu.
Karabinki, bagnety, magazynki, celowniki noktowizyjne, plansze instruktażowe, mundury i wyposażenie taktyczne – to wszystko w pierwszej od 12 lat wystawie militarnej w MTiK.
Zapraszamy!
Wernisaż: 8 czerwca, godzina 17:00
Wystawa trwa do 4 sierpnia 2024
Tekst i zdjęcia: Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie