Indyjskie Siły Powietrzne (IAF) zarzuciły plan pozyskania z Rosji dodatkowych myśliwców wielozdaniowych MiG-29UPG. Oceniono, że zakup ten w długiej perspektywie nie przyniesie oczekiwanych korzyści, a raczej spowoduje problemy z utrzymaniem tych maszyn w wysokiej sprawności.
Od 2019 r. Indie wykazywały zainteresowanie powiększeniem swojej floty myśliwców MiGów-29, negocjując z Rosjanami zamówienie partii dodatkowych 21 samolotów. Plan przewidywał zakup 19 maszyn jednomiejscowych i 2 dwumiejscowych. W magazynach korporacji MiG znajdują się bowiem kadłuby 21 myśliwców, które zostały wyprodukowane w ostatnich latach istnienia ZSRR, lecz z braku nowych zamówień pozostały one nieukończone. Maszyny miały być skompletowane przez rosyjskiego producenta, a następnie zmodernizowane do najnowszego standardu UPG, używanego w indyjskim lotnictwie. Przedstawiciele Indii swego czasu dokonali inspekcji kadłubów zmagazynowanych w fabryce MiG w Łuchowicach. Ich stan oceniono jako dobry, pomimo długiego okresu składowania. Rosjanie oferowali je podobno w bardzo atrakcyjnej cenie.
Jednak aktualnie bardziej wszechstronna analiza doprowadziła do zmiany planów. Kluczowym czynnikiem była wiek obecnej floty 66 samolotów MiG-29UPG, która jest już eksploatowana przez IAF. Maszyny te mają już prawie 40 lat i od kilku lat borykają się z problemami w zakresie gotowości operacyjnej. Ich kariera w Indiach ma się już wyraźnie ku końcowi. Zakup dodatkowej eskadry składającej się zaledwie z 21 fabrycznie nowych MiG-29 spowodowałoby problemy z ich utrzymaniem po 2040 r., znacznie obciążając budżet obronny. Czynnik ten ostatecznie spowodował, że dowództwo IAF zrezygnowało z z zamiaru nabycia dodatkowych maszyn, ponieważ byłoby sprzeczne z długoterminową strategią rozwoju lotnictwa.
Istotny jest również fakt, że obecnie piętrzące się trudności ze strony Rosji w zakresie dostaw części zamiennych oraz praw do samodzielnej modernizacji szybko uczynią indyjskie MiG-i mało użytecznymi w nadchodzących dziesięcioleciach. Rosja sukcesywnie redukuje flotę swoich samolotów MiG-29, więc tamtejsze ministerstwo obrony prawdopodobnie nie będzie zainteresowane dalszym utrzymaniem produkcji oraz rozwojem tej konstrukcji. Bez istotnego wsparcia programu przez głównego użytkownika problemy użytkowników eksportowych będą się tylko powiększać. W związku z tym IAF postanowiło skoncentrować się na bardziej perspektywicznych platformach nowszej generacji, których bieżąca produkcja będzie utrzymana i mają większy potencjał modernizacyjny, a tym samym będą w stanie w przyszłości utrzymać odpowiedni poziom gotowości do lotu i zdolności bojowych.
Aby jednak nie osłabiać lotnictwa bojowego w obliczu ciągłych niedoborów samolotów, Indyjskie Siły Powietrzne zdecydowały się przedłużyć okres eksploatacji swoich myśliwców zmodernizowanych do standardu MiG-29UPG z 40 do 50 lat. Rozpoczęcie procesu wycofania tych maszyn pierwotnie przewidziano już 2027 r., ale obecnie termin ten ma zostać przesunięty na rok 2035. Decyzja ta jest odpowiedzią na utrzymujące się zapotrzebowanie IAF na myśliwce, ponieważ rozpoczęcie produkcji krajowych myśliwców Tejas Mk II znowu się opóźnia. Ponadto istnieją inne priorytety.
Obecnie produkowanych Tejasów Mk IA wystarczy zaledwie na wypełnienie stanów jednostek po wycofywanych myśliwcach MiG-21 Bison. Z kolei Tejas Mk II, który ma pojawić się w 2030 r., najpierw musi zastąpić bardzo wiekowe samoloty uderzeniowe Jaguar. Dopiero począwszy od 2035 r. będzie możliwe stopniowe wycofywanie myśliwców MiG-29UPG. Przy czym po 2035 roku IAF zamierza zastąpić Tejasami również myśliwce Mirage-2000-5. Wydłużenie okresu służby coraz bardziej kłopotliwych samolotów MiG-29UPG jest więc postrzegane jako absolutnie niezbędny krok w kierunku utrzymaniu odpowiedniej siły liczebnej lotnictwa. W rzeczywistości Indie o wiele chętniej widziałyby na ich miejscu nowe samoloty bojowe.