Jak ujawnił dziś dziennik The Washington Post rząd w Waszyngtonie zezwolił na przekazanie Izraelowi ponad 1000 bomb Mk 82 o masie 227 kg i ponad 1000 małogabarytowych bomb GBU-39/B SDB.
Zezwolenie na transfer do Izraela łącznie ponad 2000 sztuk amunicji lotniczej zostało wydane w poniedziałek 1 kwietnia. Według rzecznika Departamentu Stanu zatwierdzenie nastąpiło przed izraelskim atakiem na konwój humanitarny w Gazie, w wyniku którego zginęło siedmiu pracowników organizacji World Central Kitchen, w tym obywatel Polski.
W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone zezwoliły na przekazanie Siłom Obronnym Izraela jeszcze cięższej amunicji. Wówczas chodziło o transfer 2000 bomb Mk 84 o masie 907 kg. Nie wskazano jednak czy będą to bomby z zapasów sił zbrojnych USA, czy mające być dopiero wyprodukowane.
GBU-39/B SDB (Small Diameter Bomb) to kierowana amunicja szybująca o masie 129 kg, przeznaczona do zrzutu z szybkich samolotów bojowych, w tym F-15, F-16 i F-35, które znajdują się na uzbrojeniu izraelskiego lotnictwa. Bomba kieruje się na zaprogramowane współrzędne celu za pomocą układu precyzyjnej nawigacji bezwładnościowej z korektą satelitarną INS/GPS. Zasięg szybowania GBU-39/B w przypadku zrzutu z dużej wysokości przekracza 100 km. Ze względu na mała masę i niewielkie rozmiary bomby tego typu mogą być przenoszone w pakietach po cztery sztuki na jednej belce podwieszeń.
Tego typu uzbrojenie znajduje zastosowanie podczas nalotów na wysokowartościowe cele. Istnieją podejrzenia, że podczas ataku z 1 kwietnia na budynek irańskiej misji dyplomatycznej w Damaszku użyto właśnie bomb GBU-39/B wypuszczonych przez trudnowykrywalne samoloty F-35I Adir. Zgięło wówczas 16 osób, w tym trzech irańskich generałów i czterech innych oficerów z Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Oficjalnie Państwo Izrael nie przyznało się do dokonania tego ataku.
Bomby ogólnego przeznaczenia serii Mk 80 o masie od 227 do 907 kg to najprostszy typ uzbrojenia klasy powietrze-ziemia, który jest używany w większości operacji bojowych. W swej klasycznej postaci bomb niekierowanych mogą być używane z zapalnikami mechanicznymi lub elektronicznymi oraz z urządzeniami spowalniającymi ich opadanie do celu podczas bombardowań z małych wysokości. Opcjonalnie do korpusu bomby mogą być zamontowane powierzchnie sterujące i układy naprowadzania, co pozwala zamienić ją w amunicję kierowaną krótkiego zasięgu. Najczęściej do modyfikacji stosuje się zestawy typu JDAM i GBU.
Od początku wojny w Strefie Gazy do końca marca br. Stany Zjednoczone dostarczyły Izraelowi ponad 5000 bomb niekierowanych Mk 82, 5400 bomb Mk 84, około 1000 bomb GBU-39 i 3000 zestawów kierowania JDAM. Ponadto Izrael otrzymał 100 korpusów przeciwbunkrowych bomb BLU-109, które w porównaniu do Mk 84 są bardziej cylindryczne w kształcie i mają dwukrotnie grubsze ścianki z kutej, hartowanej stali, przez co lepiej nadają się do przebijania grubych warstw ziemi i betonu.