• Czwartek, 30 maja 2024
X

Japonia poluzowuje przepisy o eksporcie uzbrojenia

Według dzisiejszego oświadczenia doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’a Sullivana rząd Japonii podjął decyzję o przekazaniu wojskom amerykańskim swoich rakiet do systemów przeciwlotniczych Patriot. Ma to pozwolić na dalsze uszczuplanie zapasów amerykańskich w związku z dostawami na Ukrainę.

Japonia chce oficjalnie zachować neutralną postawę wobec toczącej się wojny rosyjko-ukraińskiej, dlatego nie zezwoli na dostawy swoich rakiet władzom w Kijowie. Za to dokonano zmiany prawa o eksporcie broni, które od teraz stanowi, że możliwy jest transfer uzbrojenia wyprodukowanego w Japonii na zagranicznej licencji do kraju wydającego tę licencję. Pierwszym takim przypadkiem mają być rakiety PAC-2 i PAC-3 wytwarzane w kraju przez Mitsubishi Heavy Industries na licencji amerykańskich koncernów Raytheon i Lockheed Martin.

Oficjalnym zamiarem rządu w Tokio jest poprawa sytuacji bezpieczeństwa w regionie poprzez wzmocnienie sojuszniczych zdolności do obrony przed potencjalnym atakiem lotniczo-rakietowym ze strony Chin i Korei Północnej. W praktyce ma to być realizowane dzięki uzupełnieniu magazynów wojsk Stanów Zjednoczonych, które stacjonują na Dalekim Wchodzie. Wcześniej te zasoby zostały jednak znacząco uszczuplone po tym jak USA zdecydowały się wspierać Ukrainę swoim uzbrojeniem. Dodatkowy zastrzyk japońskich pocisków pozwoli Amerykanom na odstąpienie nienaruszonych dotąd zapasów swoich rakiet ukraińskim obrońcom.

Na razie poza wnioskiem z USA nie napłynęły do Tokio inne prośby o dostawy broni według świeżo zatwierdzonego trybu. Aczkolwiek wiadomo, że japońskie fabryki wytwarzają także na licencji brytyjskiego BAE Sytems niezwykle poszukiwaną obecnie amunicję artyleryjską kalibru 155 mm. Nie jest więc wykluczone, że Wielka Brytania wkrótce też skorzysta z tej furtki, aby uzupełnić własne zapasy, które zapewne również osiągnęły niski poziom.

Reklama

Najnowsze czasopisma

Zobacz wszystkie
X
Facebook
Twitter
X

Dołącz do nas

X