Południowokoreańska Administracja Programu Zakupów Obronnych (DAPA) ogłosiła 17 grudnia, że ukończono przygotowania do seryjnej produkcji krajowych bezzałogowców średnich wysokości KUS-FS.
Tego dnia przedstawiciele DAPA, Agencji Rozwoju Obrony oraz zaangażowanych w projekt firm: Korean Air, LIG Nex1 i Hanwha Systems, dokonali inspekcji nowej fabryki Korean Air, którą zbudowano w Busan. Oficjele obserwowali także pierwsze procesy technologiczne przeprowadzone na terenie zakładu, którymi było wiercenie otworów montażowych na elemencie konstrukcyjnym drona. Fabryka będzie odpowiedzialna za zorganizowanie łańcucha logistycznego materiałów i gotowych podzespołów, montaż częściowy i końcowy bezzałogowca oraz testy naziemne i przeprowadzenie prób w locie. Dostawa pierwszych maszyn na potrzeby Sił Powietrznych Republiki Korei spodziewana jest w 2027 roku.
Rozwój bezzałogowego statku powietrznego, który swoimi osiągami jest zbliżony do amerykańskiego Reapera trwa od 2008 roku. W 2023 roku prace rozwojowe nad prototypami KUS-FS uznano za zakończone, a w styczniu br. przystąpiono do organizacji produkcji seryjnej. Opracowana pod przewodnictwem firmy Korean Air maszyna ma 13 m długości, 25 m rozpiętości i 3 m wysokości, a napędza ją silnik turbośmigłowy Hanwha Techwin SS-760K o mocy około 1200 KM. Samolot może wzbić na maksymalną wysokość 13 700 m i utrzymywać się w powietrzu przez 24 godziny. Maksymalna masa startowa wynosi 5750 kg.
Zasadniczą rolą maszyny są zadania z zakresu zwiadu i rozpoznania (również elektronicznego). W tym celu aparat może przenosić głowicę EO/IR, radar z aperturą syntetyczną (SAR), systemy łączności w linii wzroku (LOS) i łączności satelitarnej (SATCOM). Na potrzeby tego projektu LIG Nex1 opracował prototyp radaru NexSAR o rozdzielczości 30 cm. Ponadto pod każdym ze skrzydeł znajdują się po dwa węzły na pylony uzbrojenia, ale jak dotąd prototypu nie widziano z podwieszoną bronią, chociaż wspomina się o zamiarze integracji rakietowych pocisków przeciwpancernych Cheongeom.
Pierwszym użytkownikiem KUS-FS zostanie 39. Skrzydło Rozpoznawcze z bazy Jungwon, które obecnie ma na wyposażeniu bezzałogowe aparaty rozpoznania strategicznego Northrop Grumman RQ-4. Oczekuje się, że krajowe bezzałogowce, w odpowiednio dostosowanych do właściwych potrzeb konfiguracjach, trafią także do innych koreańskich formacji, w tym marynarki wojennej i straży wybrzeża. Przewiduje się również, że aparat spotka się z zainteresowaniem nabywców zagranicznych.