

W nocy z 8 na 9 czerwca wojska rosyjskie przeprowadziły zmasowany atak pociskami manewrującymi, aerobalistycznym i balistycznymi oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi na cele w Ukrainie. Pod względem liczby użytych przez Rosję środków bojowych był to największy dotychczas nalot w tej wojnie. Zaatakowano obiekty na wybrzeżu Morza Czarnego, logistykę wojskową i infrastrukturę lotniskową.
🔻 Report on Russian Strategic Aviation Combat Mission — June 9, 2025
Using both open and proprietary data, we’ve visualized and reconstructed the chronology of today’s missile strike on Ukraine. All times in UTC:
– 20:50 UTC – 5 Tu-95MSes depart from Olenya airbase;
– 21:00-05… pic.twitter.com/shGmB0EYzI— AviVector (@avivector) June 9, 2025
Według danych strony ukraińskiej wojska radiotechniczne wykryły ogółem 499 nadlatujących celów powietrznych, w tym:
- 479 bezzałogowych statków powietrznych Szahid oraz imitujących je dronów-wabików różnych typów;
- 4 pociski aerobalistyczne Kindżał wystrzelone przez 5 samolotów MiG-31K znad obwodu tambowskiego w Rosji;
- 10 pocisków manewrujących Ch-101 wystrzelone przez 5 bombowców Tu-95MS znad obwodu saratowskiego w Rosji;
- 3 pociski manewrujące Ch-22 wystrzelone przez 4 bombowce Tu-22M3 z przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym;
- 2 pociski przeciwradiolokacyjne Ch-31P wystrzelone przez lotnictwo taktyczne z przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym;
- 1 pocisk manewrujący Ch-35 wystrzelony z okolic Krymu.
Po stronie ukraińskiej w odparciu ataku powietrznego brało udział lotnictwo, rakietowe jednostki obrony przeciwlotniczej, a także jednostki walki elektronicznej i systemów bezzałogowych oraz mobilne grupy ogniowe. Według danych Sztabu Generalnego SZU, do godz. 10:30 zneutralizowanych zostało 479 celów powietrznych:
- 10 pocisków manewrujących Ch-101;
- 4 pociski aerobalistyczne Kindżał;
- 2 pociski manewrujące Ch-22 nie osiągnęły swoich celów w wyniku awarii lub zakłóceń radioelektronicznych;
- 2 pociski przeciwradarowe Ch-31P;
- 1 pocisk manewrujący X-35;
- 277 bezzałogowców zostało zestrzelonych ogniem z ziemi, a kolejne 183 opadły na ziemię nie wyrządzając szkód lub okazały się wabikami.

Deklarowane rezultaty pracy ukraińskiej obrony powietrznej podczas odpierania rosyjskiego ataku z nocy 8-9 czerwca 2025 r.
W miejscowości Pieczyngów (obwód charkowski) cztery bezzałogowce uderzyły w dwa obiekty. Trzy z nich trafiły w tartak na ulicy Partizanskiej, powodując wybuch dużego pożaru na powierzchni około 500 m². Według informacji z miejsca zdarzenia wybuch butli z gazem spowodował obrażenia u funkcjonariusza Państwowej Służby Ratowniczej. Czwarty dron uderzył w tymczasową lokalizację punktu logistycznego Sił Zbrojnych Ukrainy, uszkadzając wojskowy pojazd dostawczy.
W wyniku skoordynowanego ataku 14 bezzałogowych statków powietrznych uszkodzona została infrastruktura lotniska wojskowego Dubno. Baza jest wykorzystywana przez dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy jako lotnisko zapasowe dla myśliwców produkcji zachodniej, w tym F-16. Celem nalotu były: obiekty magazynowania i dystrybucji paliw, hangary techniczne, otwarta płaszczyzna postojowa dla samolotów, stanowiska obrony przeciwlotniczej i radary OPL, stanowisko dowodzenia i kontroli lotów. Uszkodzeniu uległa część infrastruktury lotniska, którego przydatność operacyjna jest obecnie częściowo ograniczona. Nie ma natomiast informacji o uszkodzeniach lub zniszczeniu F-16. Prawdopodobne jest za to lekkie uszkodzenie od odłamków samolotu transportowego An-26 i myśliwca Su-27.
W miejscowości Mikołajpole (obwód doniecki) atak bezzałogowca Szahid był wymierzony w polowe stanowisko wojsk ukraińskich. Poza uszkodzeniem pojazdu opancerzonego nie było ofiar wśród personelu.
Wystrzelony z bombowca Tu-22M3 pocisk manewrujący Ch-22 uderzył w ukraińską platformę wiertniczą, znajdującą się na wschód od wyspy Wyspy Węży. Atak miał wyeliminować niedawno zainstalowane urządzenia radiotechniczne i hydroakustyczne, który zapewniały obserwację sytuacji na Morzu Czarnym.
Ukraiński odwet
Ponadto ubiegłej nocy ukraińskie drony uderzyły w obiekt rosyjskiego kompleksu przemysłowego, w którym produkowano elektronikę do celów wojskowych. Celem ataków było przedsiębiorstwo WNIIR-Progress w mieście Czeboksarach w Republice Czuwaskiej. Fabryka produkuje anteny odbiorcze systemu nawigacji satelitarnej Kometa wykorzystywane m.in. w bezzałogowych samolotach uderzeniowych typu Szahid, modułach UMPK do kierowanych bomb lotniczych i innych precyzyjnych broniach. Potwierdzono, że obiekt został trafiony przez co najmniej dwa bezzałogowce i doszło do pożaru na dużą skalę.