• Wtorek, 23 kwietnia 2024
X

NASA rozpoczęła test obrony planetarnej Ziemi

24 listopada 2021 roku z należącej do Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych bazy Vandenberg, na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9, została wystrzelona eksperymentalna sonda DART (Double Asteroid Redirection Test). Misja DART stanowi pierwszy w historii praktyczny test obrony planetarnej, mającej na celu zapobieganie uderzeniu w Ziemię niebezpiecznych asteroid. DART będzie pierwszą demonstracją technologii uderzenia kinetycznego w celu zmiany kierunku ruchu asteroidy.

Ideowy schemat rozpoczętej misji DART, polegającej na uderzeniu z dużą prędkością statku kosmicznego w asteroidę w celu zmiany jej trajektorii lotu.

Warto podkreślić, że asteroida, która jest celem misji DART, nie stanowi zagrożenia dla Ziemi. Za to wybrany do eksperymentu system asteroid jest doskonałym poligonem doświadczalnym, aby sprawdzić, czy celowe zderzenie statku kosmicznego z asteroidą jest skutecznym sposobem na zmianę jej kursu. Chociaż żadna znana asteroida o rozmiarach przekraczających 140 metrów nie ma znaczącej szansy na uderzenie w Ziemię przez następne 100 lat, to szacuje się do października 2021 roku odkryto tylko około 40% takich asteroid.

Na cel misji DART wybrano podwójną asteroidę Didymos (65803), znajdującą się w pobliżu Ziemi. Główne ciało asteroidy ma około 780 metrów średnicy, lecz drugi obiegający je obiekt („księżyc”) ma tylko około 160 metrów, co jest bardziej typowe dla rozmiarów asteroid, które mogą stanowić prawdopodobne zagrożenie dla naszej planety. Ruch Didymosa jest od dłuższego czasu obserwowany za pomocą teleskopów, aby precyzyjnie zmierzyć jego charakterystykę przed przybyciem sondy DART.

Statek kosmiczny DART z rozłożonymi panelami Roll Out Solar Arrays (ROSA) i włączonym napędem jonowym, który jest zasilany z paneli słonecznych.

Przed impaktem sonda uwolni niewielkiego satelitę LICIACube, który będzie na bieżąco transmitował przebieg kolizji. Zderzenie z DART-em ma zmienić prędkość „księżyca” na orbicie wokół głównego ciała asteroidy o ułamek procenta, ale to wystarczy do zmiany jego okresu orbitowania o kilka minut. Jest to wystarczająco dużo, aby można było zaobserwować całe zjawisko i dokonać pomiarów odchylenia za pomocą urządzeń znajdujących się na Ziemi. Statek kosmiczny DART przechwyci “księżyc” Didymosa pod koniec września 2022 roku, kiedy asteroida znajdzie się w odległości 11 milionów kilometrów od Ziemi, umożliwiając obserwację rezultatów za pomocą teleskopów naziemnych i radaru planetarnego.

Reklama

Najnowsze czasopisma

Zobacz wszystkie
X
Facebook
Twitter
X

Dołącz do nas

X