• Sobota, 20 lipca 2024
X

Nowe Patrioty dla Niemiec

3 lipca Komisja budżetowa niemieckiego Bundestagu zatwierdziła projekt umowy dotyczącej zakupu przez Niemcy dodatkowych czterech jednostek ogniowych sytemu obrony powietrznej Patriot, obok czterech zamówionych w marcu br.

O ile w pierwszym przypadku udało się uzgodnić dostawę od 2027 roku. to realizacja aktualnego zlecenia ma się rozpocząć od 2029 roku. Zakres najnowszego zamówienia o wartości ok. 1,4 miliarda euro w głównej mierze obejmuje: cztery urządzenia radarowe, pięć stanowisk kierowania ogniem, 30 wyrzutni startowych i cztery stanowiska zdalnego kierowania walką, które dostarczy amerykańska firma RTX.

Niemieckie wyrzutnie sytemu Patriot na stanowiskach ogniowych. Charakterystyczną cechą niemieckiego wariantu jest umieszczenie wyrzutni bezpośrednio na ramie ośmiokołowego pojazdu.

Ponadto na rynku krajowym zamówiono cztery generatory prądu firmy Vincorion za prawie 20 mln euro, a także 39 podwozi ciężarowych firmy Rheinmetall za blisko 30 mln euro, które posłużą jako nośniki zakupionych elementów Patriota. Co ciekawe zmieniono nieco konfigurację niemieckiego wariantu i w przyszłości wyrzutnie nie będą już posadowione bezpośrednio na ramie ośmiokołowego pojazdu, lecz zostaną umieszczone na ciągniętych przez ciężarówkę naczepach. Z pewnością upraszcza to proces produkcji, ponieważ taki wariant bardziej zbliża się do sytemu powszechnie stosowanego przez Amerykanów.

Typowa wyrzutnia rakiet systemu Patriot posadowiona na naczepie.

W dalszych planach niemieckiej Bundeswehry jest dokupienie do Patriotów sytemu zarządzania walką IBCS oraz zaawansowanych radarów zdolnych do obserwacji przestrzeni z zakresie 360 stopni, które zastąpią obecne stacje sektorowe.

Reklama

Najnowsze czasopisma

Zobacz wszystkie
X
Facebook
Twitter
X

Dołącz do nas

X