16 maja w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu odbyła się uroczystość odbioru ostatniej partii bezzałogowych systemów lotniczych Bayraktar TB2.
Oznacza to, że Wojsko Polskie otrzymało wszystkie cztery systemy, które zostały zakupione w maju 2021 roku w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Łącznie są to 24 platformy powietrzne, po sześć w każdym zestawie. W ramach kontraktu zapewniona została 24-miesięczna gwarancja, pakiet szkoleniowy i logistyczny, a także transfer technologii zapewniający możliwość serwisowania i naprawy m.in. silników, naziemnych stacji kontroli oraz kamer. Dostawa pierwszego zestawu miała miejsce w październiku 2022 roku, a dwa kolejne przybyły do naszego kraju w ubiegłym roku.
Bezzałogowy samolot mierzy 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona sięga 650 kilogramów. Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot. Aparaty w polskiej konfiguracji otrzymują dodatkowe środki łączności i identyfikacji oraz wyprodukowane w naszym kraju odbiorniki sygnału nawigacji satelitarnej Hertz HGPST-UAV. W miejsce głowicy optoelektronicznej Wescam MX-15, która pracuje w paśmie widzialnym i podczerwieni, mogą być montowane zamiennie włoskie radary Leonardo Osprey 30. Umowa obejmuje dostawę naprowadzanych laserowo kierowanych bomb szybujących MAM-L i MAM-C, których można zabrać pod skrzydłami do czterech sztuk.
Od pewnego czasu polskie TB2 są aktywnie wykorzystywane do patrolowania polsko-białoruskiej granicy w związku z narastającą z tego kierunku presją migracyjną.