Jak poinformowało dzisiaj Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych 16 listopada, w amerykańskiej bazie Fort Novosel, polscy piloci z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu wykonali swoje pierwsze loty szkoleniowe na AH-64E Apache.
Wykonanie zadań praktycznych w powietrzu poprzedzone były intensywnym szkoleniem teoretycznym oraz symulatorowym i obejmowały takie elementy jak: sprawdzenie śmigłowca przed i po locie, manewrowanie, loty po kręgu, starty z ograniczoną mocą startową oraz lądowania sposobem samolotowym.
Warto przypomnieć, że w maju bieżącego roku Ministerstwo Obrony Narodowej oficjalnie potwierdziło zamiar wysłania do Stanów Zjednoczonych polskiego personelu, który miał odbyć szkolenie w zakresie obsługi i pilotowania śmigłowców AH-64. Poinformowano wówczas, że strona amerykańska wyraziła zgodę na czasowe wypożyczenie ośmiu własnych maszyn, z których korzystać będą polskie załogi.
Tymczasem procedura zakupu na własność fabrycznie nowych śmigłowców Apache nadal nie została zakończona. 8 września 2022 roku minister Mariusz Błaszczak poinformował o złożeniu w ramach programu KRUK zapytania ofertowego (Letter of Request, LoR) w sprawie pozyskania 96 śmigłowców szturmowych AH-64E wraz z zapasem uzbrojenia, części zamiennych i pakietu szkoleniowego. Zgoda na sprzedaż śmigłowców i towarzyszących im pakietów została wydana przez Departament Stanu USA relatywnie niedawno, bo 21 sierpnia 2023 roku.
Wstępną wycena wartości całej transakcji według amerykańskich urzędników wynosi 12 mld USD, co przy obecnym kursie daje sumę około 48 mld PLN netto. Negocjacje w tej sprawie nadal się toczą i brak obecnie informacji na jakim są etapie. Jeśli zakup w takim zakresie dojdzie do skutku będzie to największa flota tych śmigłowców poza USA. Na razie doszło jedynie do podpisania 25 września umowy offsetowej, która jest powiązana z planowanym zakupem przez nasz kraj śmigłowców szturmowych AH-64E Apache. Zakres umowy obejmuje m.in. pozyskanie dla krajowych zakładów WZL-1 zdolności w zakresie wsparcia, napraw i obsługi technicznej kluczowych komponentów śmigłowca, używanych w walce i rozpoznaniu, w tym układów naprowadzania i wskazywania celów.