Czeska minister obrony Jana Černochová poinformowała, że wkrótce Stany Zjednoczone przekażą Czechom sześć śmigłowców bojowych AH-1Z Viper i dwa transportowe UH-1Y Venom. Będą to maszyny używane, z zasobów sił zbrojnych USA.
Warto przypomnieć, że w ostatnich dwóch latach nastąpiła redukcja jednostek lotniczych Marines. Po rozwiązaniu dywizjonów HMLA-367 i HMH-463 na pustynne składowisko AMARG w Arizonie trafiło łącznie 27 AH-1Z i 26 UH-1Y. Są to całkiem młode maszyny, które były dostarczone w latach 2011-2017. Czesi jako pierwsi będą mieli okazję skorzystać z tych nadwyżek, więc otwiera się przed nimi szansa na pozyskanie maszyn najmłodszych i będących w najlepszym stanie.
Przekazane przez Amerykanów śmigłowce zastąpią czeskie Mi-24W (Mi-35), które wcześniej zostały przekazane Ukrainie. Ambasada USA w Pradze słowami “Razem czynimy nasz sojusz potężniejszym i bardziej zdolnym do wspierania Ukrainy w jej walce o wolność!”, jednoznacznie zasugerowała, że przekazanie śmigłowców rodziny H-1 ma związek z oddaniem przez Czechy swoich maszyn Ukrainie. Maszyny zostaną przekazane nieodpłatnie, rząd w Pradze zapłaci jedynie za ich modyfikację do wybranego standardu oraz pokryje koszty transportu do kraju.
12 grudnia 2019 roku za pośrednictwem amerykańskiego rządu Czechy złożyły w firmie Bell zamówienie na osiem fabrycznie nowych UH-1Y i cztery AH-1Z. Dostawy tych maszyn mają się rozpocząć w przyszłym roku. Dzięki przekazaniu przez USA w ramach programu Excess Defense Articles (EDA) maszyn używanych, liczba śmigłowców obu typów sięgnie łącznie 20 egzemplarzy, po 10 obu typów.
W związku z wprowadzeniem rodziny śmigłowców H-1 do służby w Armii Republiki Czeskiej, w lipcu dwie grupy pilotów i techników z bazy lotniczej w Náměště udały się do bazy Korpusu Piechoty Morskiej Pendleton w USA, gdzie przejdą półroczny kurs przeszkalający na nowe śmigłowce. W realizacji umowy bierze udział czeski przemysł obronny, w tym państwowe przedsiębiorstwa LOM Praha i VTÚ, a także firmy Ray Service, Aero Vodochody i VR Group. Zakłady LOM Praha zapewnią wsparcie serwiowe w cyklu życia śmigłowców. W Náměšt nad Oslavou zostanie utworzone centrum symulatorowe do szkolenia personelu naziemnego i latającego na nowych maszynach.