Guardia di Finanza – włoska policja ze specjalizacją w zakresie spraw gospodarczych i finansowych oraz jedyne morskie siły policyjne we Włoszech – otworzyła Centrum Symulacji Operacji Powietrzno-Morskich, będące jedynym ośrodkiem szkoleniowym tego rodzaju w Europie.
Prace nad stworzeniem centrum rozpoczęły się w 2020 roku. W oparciu o wymagania klienta, wykorzystuje ono najbardziej zaawansowane i innowacyjne technologie w dziedzinie symulacji, a jego celem jest szkolenie załóg Guardia di Finanza prowadzących operacje powietrzno-morskie. Jedno środowisko wirtualnej rzeczywistości, które integruje systemy statków powietrznych i misji, zapewniając skuteczne i bezpieczne szkolenie załogi w zakresie interoperacyjności w złożonych scenariuszach
Centrum integruje zaawansowane systemy symulacji sieciowej w jednym środowisku. Symulatory w pełni odzwierciedlają śmigłowce i samoloty Leonardo, które zostały niedawno nabyte przez Guardia di Finanza i są wykorzystywane do realizacji różnych zadań operacyjnych, jak również posiadają pokładowe systemy misji używane między innymi do obserwacji i identyfikacji. Są one elementem symulatora scenariusza, opracowanego przez Leonardo, który jest w stanie wirtualnie wygenerować środowisko, w którym platformy i personel współpracują w ramach jednej misji, symulatora tablicy przyrządów statku, który wprowadza również statki w środowisko morskie – opracowanego we współpracy z Cetena (Fincantieri) – oraz naziemnego centrum dowodzenia, które koordynuje operacje.
Całkowicie nowe symulatory „mini motion” śmigłowców AW169/AW139 i samolotów P-72B, oznaczone jako Enhanced Training Device (ETD e-Motion), wiernie odtwarzają zachowanie maszyn, ich awionikę i kokpity, a dzięki zintegrowanym z platformą siłownikom są w stanie zapewnić załogom odpowiednie efekty fizyczne. Szkolenie pilotów uzupełnia szkolenie załogi w przypadku korzystania z systemu misji Leonardo ATOS (pokładowy taktyczny system obserwacyjno–rozpoznawczy) dla AW139 i P-72B, jak również z wyciągarki dzięki imponującej wirtualnej rzeczywistości dla misji poszukiwawczych i ratowniczych.
Dzięki tym możliwościom symulacyjnym personel Guardia di Finanza będzie szkolony w środowisku zdolnym do odzwierciedlenia z niezwykłym realizmem interoperacyjności wymaganej zazwyczaj w obecnych i przyszłych scenariuszach wielozadaniowych, czyli dokładnie tych, w których Guardia di Finanza wykonuje swoje misje, takie jak bezpieczeństwo, obserwacja, patrolowanie i ratownictwo.
Centrum jest organizacją szkoleniową zatwierdzoną przez EASA i uzyskało certyfikat ENAC (włoski urząd lotnictwa cywilnego) w zakresie szkolenia zdalnie sterowanych statków powietrznych. Centrum mieści się w Bazie Lotniczej, w hangarze „L” zaadaptowanym przy wsparciu Leonardo i jest w pełni zintegrowane z globalną siecią Akademii Szkolenia Śmigłowcowego Leonardo. Akademia Szkoleniowa Leonardo koordynowała realizację tego projektu, umożliwiając połączenie najwyższych międzynarodowych norm szkolenia w zakresie lotów i misji, zapewnianego przez różne obszary biznesowe firmy.
Inicjatywa ta jest wynikiem silnego wsparcia Guardia di Finanza dla wykorzystania symulacji szkoleniowych oraz odpowiednich możliwości przemysłowych i technologicznych Leonardo. Obejmują one kompetencje w zakresie rozwoju/użytkowania stałopłatów, wiropłatów, elektroniki i czujników, szkoleń i technologii „cyfrowego bliźniaka”.
Tym samym Guardia di Finanza staje się punktem odniesienia dla innych krajowych i międzynarodowych graczy skupiając się na interoperacyjności w złożonych scenariuszach. Leonardo potwierdza zaś swoje zaangażowanie w rozwój i dostawę zaawansowanych technologicznie rozwiązań szkoleniowych dla organizacji bezpieczeństwa na całym świecie.
Na podstawie informacji prasowej koncernu Leonardo