13 września Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Rumunii samolotów F-35A oraz powiązanego z nimi sprzętu i usług za szacunkową kwotę 7,2 mld dolarów.
Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie rząd Rumunii zwrócił się do Waszyngtonu o możliwość zakupu 32 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A Lightning II. Pakiet ma również obejmować zapasowy silnik Pratt & Whitney F135-PW-100, bliżej niesprecyzowane uzbrojenie, sprzęt pomocniczy do obsługi samolotów i uzbrojenia, zestawy części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych, pomoce i urządzenia szkoleniowe, a także wsparcie w zakresie szkolenia personelu, napraw i logistyki. Z samolotami zostanie zakupiony sprzęt kryptograficzny, zintegrowany system komputerowy z oprogramowaniem oraz bazy danych w zakresie wojny elektronicznej.
Z amerykańskiego punktu widzenia proponowana sprzedaż F-35A do Rumunii ma na celu poprawę sytuacji bezpieczeństwa ważnego sojusznika ze wschodniej flanki NATO, który przyczynia się do stabilności politycznej i gospodarczej w Europie. Jednocześnie zakup tych coraz popularniejszych samolotów ma prowadzić do zwiększenia interoperacyjności rumuńskich sil zbrojnych ze Stanami Zjednoczonymi i innymi członkami NATO.
Głównym wykonawcą zlecenia będzie koncern Lockheed Martin z siedzibą w Fort Worth w Teksasie. Jak zaznaczono w treści notyfikacji strona rumuńska zazwyczaj żąda offsetu (umów kompensacyjnych). Potwierdza to również komunikat rządu w Bukareszcie, w którym zapowiedziano nawiązanie z Amerykanami współpracy przemysłowej przez krajowe firmy. Chociaż władze USA pośredniczą w transakcji, to wszelkie umowy offsetowe mają być określone w toku negocjacji pomiędzy nabywcą a wykonawcą.
Ministerstwo Obrony Rumunii odniosło się również do maksymalnej ceny podanej w notyfikacji informując, że ostateczna wartość kontraktu po negocjacjach nie powinna przekroczyć zatwierdzonego przez parlament budżetu w wysokości 6,5 mld dolarów. Ponadto zauważono, że jest to dopiero pierwsza faza zakupu F-35A, bowiem zatwierdzony w 2012 roku program rozwoju obrony powietrznej przewiduje nabycie ogółem trzech eskadr samolotów bojowych 5. generacji, liczących po 16 egz. każda. Docelowo więc liczba F-35A w rumuńskim lotnictwie ma osiągnąć 48 maszyn.