Posiadająca największą na świecie konstelację satelitów radarowych, polsko-fińska firma ICEYE podjęła nieodpłatną współpracę z polskimi instytucjami rządowymi w zakresie monitorowania powodzi wywołanych przez ulewne deszcze niżu genueńskiego Borys.
Wykorzystując wszystkie satelity konstelacji zespół specjalistów ICEYE w trybie ciągłym pozyskuje dane obrazowe z orbity, a następnie je analizuje i przetwarza w użyteczne dla służb państwowych mapy i informacje. Wszystko po to, aby w czasie niemal rzeczywistym dostarczać informacje na temat zasięgu i wysokości fal powodziowych i w ten sposób pomagać służbom walczyć ze skutkami żywiołu.
Do rana 17 września zespół ICEYE dostarczył już trzy raporty z analizami powodziowymi dla Polski, a także pierwszy analogiczny raport dla władz Austrii. W kolejnych dniach powstaną kolejne raporty dla tych państw. Satelity wykonują zobrazowania w dzień i w nocy, także przy całkowitym zachmurzeniu, pozyskując zobrazowania z całego obszaru Europy Środkowo-Wschodniej dotkniętego powodzią.
ICEYE posiada obecnie konstelację 38 obiektów orbitalnych wyposażonych w radary z syntetyczną aperturą (SAR), która zapewnia niezrównane i ciągłe zdolności do monitorowania. Pozwala to wykrywać zmiany w dowolnym miejscu na Ziemi, szybciej i dokładniej niż kiedykolwiek w przeszłości. ICEYE dostarcza obiektywnych danych w czasie niemal rzeczywistym, co umożliwia unikalny dostęp do informacji, na podstawie których służby mogą podejmować trafniejsze decyzje i organizować dalsze działania.
Pierwszy satelita radarowy konstelacji ICEYE został wyniesiony na orbitę w styczniu 2018 r. Od października 2019 r., kiedy dysponowano już trzema obiektami w kosmosie, firma zaczęła oferować komercyjny dostęp do swoich zdjęć SAR. Obecnie zatrudniająca ponad 700 pracowników ICEYE funkcjonuje w wymiarze międzynarodowym, z oddziałami zlokalizowanymi w Finlandii, Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.