Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała 17 grudnia o zlikwidowaniu rosyjskiej siatki agenturalnej, która miała za zadanie wytropić miejsce stacjonowania ukraińskich myśliwców F-16 i chroniących je systemów obrony powietrznej.
Służba prasowa SBU poinformowała, że akcje zatrzymania podejrzanych przeprowadzono w pięciu obwodach Ukrainy. W wyniku przeprowadzonej z wielkim rozmachem operacji specjalnej zdemaskowano 12 rosyjskich agentów i ich informatorów. Część z nich to dezerterzy, którzy samowolnie opuścili jednostki Sił Zbrojnych, a ukrywając się przed wymiarem sprawiedliwości, zostali zwerbowani przez rosyjskie służby specjalne.
Członkowie komórki działali niezależnie od siebie i kontaktowali się jedynie z szefem grupy, który mieszkał w obwodzie dniepropietrowskim. Aby ułatwić sobie dostęp do jednostek wojskowych organizator grupy posługiwał się fałszywymi dokumentami, takimi jak zaświadczenie o wolontariacie w organizacji humanitarnej oraz legitymacją pracownika urzędu antykorupcyjnego. Udało mu się zwerbować do współpracy osoby z Zaporoża oraz obwodów charkowskiego, sumskiego, mikołajowskiego i odeskiego.
Informatorzy poszukiwali stanowisk bojowych ukraińskiej obrony powietrznej, jak również próbowali zidentyfikować lotniska wojskowe, na których w danym momencie mogły stacjonować wciąż bardzo nieliczne, a przez to niezwykle wartościowe samoloty F-16. Kolejnym zadaniem agentów było ustalenie adresów firm zajmujących się produkcją środków walki radioelektronicznej przeciwko rosyjskim dronom.
W celu pozyskania informacji wywiadowczych zaangażowane w proceder osoby wykorzystywały swoje znajomości, szczególnie wśród ukraińskiego personelu wojskowego przebywającego we frontowych obwodach Ukrainy. W przypadku uzyskania wstępnych informacji agenci udawali się w teren w celu przeprowadzenia rozpoznania i potwierdzenia lokalizacji potencjalnych celów.
Kontrwywiad wojskowy zdemaskował całą komórkę, zatrzymał organizatora grupy i jego kluczowych wspólników. Podczas przeszukań zabezpieczono telefony komórkowe, pendrive’y, dokumenty wojskowe oraz fałszywe dowody tożsamości.
Śledczy SBU przedstawili zatrzymanym dwa zarzuty z Kodeksu karnego Ukrainy: zdrady popełnionej w stanie wojennym oraz nieuprawnionego rozpowszechniania informacji o ruchu, przemieszczaniu się lub lokalizacji Sił Zbrojnych. Obecnie prowadzone są kompleksowe działania mające na celu postawienie przed sądem innych członków rosyjskiej sieci wywiadowczej. Sprawcom grozi od 8 lat więzienia do dożywocia w połączeniu z konfiskatą mienia.