• Czwartek, 30 maja 2024
X

Słowacja rezygnuje z myśliwców MiG-29

Po odbytym w sobotę 26 lutego nadzwyczajnym posiedzeniu rządu, minister obrony Jaroslav Naď poinformował, że w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę słowacka armia chce jak najszybciej zakończyć eksploatację 11 rosyjskich myśliwców MiG-29AS/UBS i odesłać rosyjskich mechaników z powrotem do Rosji. Dodał również, że negocjacje z zagranicznymi partnerami w sprawie zabezpieczenia przestrzeni powietrznej Słowacji są w końcowej fazie „ale nie mogę powiedzieć lub nie chcę powiedzieć więcej, dopóki nie dojdzie do ostatecznego porozumienia. Ale mogę powiedzieć, że byłaby to kwestia ochrony przestrzeni powietrznej Republiki Słowackiej przez naszego geograficznie bliskiego sojusznika”.

Mimo wsparcia rosyjskiego producenta gotowość do lotów słowackich myśliwców do dłuższego czasu utrzymywała się na bardzo niskim poziomie. Teoretycznie kontrakt z firmą RSK MiG obowiązuje do listopada 2023 roku, jednak Słowacy nie są zadowoleni z pracy rosyjskich specjalistów. Rosjanie systematycznie nie dotrzymują terminów w zakresie napraw, przeglądów i dostaw części, zazwyczaj spychając Słowaków na koniec kolejki oczekujących. Chociaż resurs kalendarzowy słowackich MiG-29 powinien wystarczyć na ich eksploatację do 2035 roku, to w obecnej sytuacji nie ma widoków na poprawę wskaźnika sprawności tych myśliwców i prognozuje się, że raczej będzie się on obniżać.

MiG-29UBS słowackiego lotnictwa wojskowego.

Już teraz do dyżurów bojowych słowackie lotnictwo wystawia tylko jedną maszynę i jednego pilota, a rotacyjnie używanych jest nie więcej niż siedem odrzutowców. Obecnie większość personelu bazy Sliač jest w trakcie przekwalifikowywania do obsługi zamówionych w lipcu 2018 roku samolotów wielozadaniowych F-16 Block 70. Jednakże amerykańskie myśliwce wielozadaniowe (12 jednomiejscowych i dwa dwumiejscowe) mają być gotowe do odbioru dopiero na przełomie 2023 i 2024 roku. Po zrealizowaniu dostawy oczywiście trzeba jeszcze dodać okres konieczny na uzyskanie gotowości operacyjnej przez całą jednostkę. Dlatego na czas przejściowy niezbędne jest zapewnienie tymczasowej ochrony ze strony sojuszników.

Reklama

Najnowsze czasopisma

Zobacz wszystkie
X
Facebook
Twitter
X

Dołącz do nas

X