2 października, podczas wizyty polskiej delegacji w Republice Korei na targach KADEX (Korea Army International Defense Industry Exhibition), Grupa WB oraz Hanwha Aerospace zawarły kontrakt dotyczący produkcji na terenie naszego kraju pocisków rakietowych dla systemów HOMAR-K.
W związku z planem ustanowienie w Polce potencjału produkcyjnego w zakresie produkcji amunicji do aktualnie pozyskiwanych wieloprowadnicowych wyrzutni HOMAR-K przewidywana jest budowa fabryki, której docelowe moce wytwórcze w skali roku osiągną pułap kilku tysięcy pocisków rakietowych typu CGR-080. Podpisana umowa przewiduje również transfer technologii produkcji kierowanych pocisków rakietowych, dostawę wyposażenia dla linii technologicznej, a także przekazanie praw licencyjnych do produkcji pocisków.
CGR-080 to pocisk kierowany w kalibrze 239 mm o zasięgu 80 km. Chociaż CGR-080 jest jednym z kilku typów koreańskiej amunicji rakietowej możliwej do zastosowania w wyrzutniach HOMAR-K, to na potrzeby Wojska Polskiego na razie zamówiono jedynie pociski CGR-080 oraz pociski balistyczne CTM-290 w kalibrze 600 mm, które są zdolne razić cele na odległość do 290 km.
Przy czym w wyrzutni pojazdu można zamontować maksymalnie dwa moduły transportowo-startowe z łącznie 12 szt. CGR-080 (po sześć w każdym), albo dwa moduły mieszczące po jednym CTM-290. Zatem można zakładać, że CGR-080 będzie typem dominującym w naszej armii. Przeniesienie jego produkcji do naszego kraju będzie więc opłacalne ekonomicznie oraz zabezpieczy strategiczny interes sił zbrojnych w zakresie autonomii dostaw ważnego środka bojowego.
Warto przypomnieć, że obecnie trwają prace nad opracowaniem dla wyrzutni HOMAR-K polskiego modułu transportowo-startowego, służącego do wystrzeliwania pocisków rakietowych kalibru 122 mm. Są one od wielu lat produkowane w kraju przez należące do grupy PGZ zakłady Mesko, a wojsko dysponuje zapasami magazynowymi takich rakiet, które zakupiono wcześniej dla innych typów mobilnych wyrzutni.
HOMAR-K to spolonizowany system rakietowy Hanwha Aerospace K239 Chunmoo. Koreańska wyrzutnia została osadzona na opancerzonej ciężarówce Jelcz P882.57, którą wyposażono opracowany przez spółki Grupy WB system cyfrowej łączności Fonet oraz zintegrowany system kierowania ogniem Topaz. Zawarte umowy obejmują dostawy do 2029 roku aż 290 pojazdów HOMAR-K, przez co staną się one głównym systemem rakietowym Wojska Polskiego.