

Jak poinformowała 22 lutego turecka firma Baykar z lotniska w Keşan wzbił się do dziewiczego lotu pierwszy egzemplarz bezzałogowego bojowego statku powietrznego Bayraktar TB2T-AI. Jest on reprezentantem nowej generacji popularnej platformy o nazwie Bayraktar TB2.
Maszyna została wyposażona w nowy silnik oraz zaawansowane systemy wspierane przez sztuczną inteligencję. Różnice w stosunku do standardowej wersji TB2 obejmują: silnik z turbodoładowaniem, poprawione właściwości aerodynamiczne, trzy zaawansowane komputery do obróbki danych z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji oraz zwiększoną maksymalną masę startową i masę ładunku użytecznego. Za sprawą nowego silnika poprawiała się prędkość przelotowa, która wynosi teraz 160 węzłów (około 300 km/h), a także do ponad 30 tys. stóp (9144 m) wzrósł maksymalny pułap lotu. Wysokość tę aparat osiąga obecnie w czasie 25 minut.
Dzięki trzem zintegrowanym komputerom, pracującym przy wsparciu sztucznej inteligencji, Bayraktar TB2T-AI zyskał możliwości autonomicznego działania w złożonych środowiskach operacyjnych. Przykładowo bezzałogowiec ma zdolność do prowadzenia nawigacji oraz określania pozycji wykrytych celów poprzez porównanie zapamiętanych map z bieżącym obrazem terenu, co zapewnia odporność na zakłócenia sygnału GPS w przypadku prowadzenia przez przeciwnika walki radioelektronicznej.
Bayraktar TB2T-AI może również autonomiczne wykrywać i identyfikować cele, a także przeprowadzić w pełni autonomiczny start i lądowanie poprzez wizualne rozpoznawanie pasów startowych. Co więcej, dzięki dynamicznemu planowaniu tras, TB2T-AI może autonomicznie określać dla siebie najbardziej optymalne trasy przelotu. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji wykrycia w pobliżu pozycji systemów obrony przeciwlotniczej, które można teraz automatycznie ominąć. W przypadku wystąpienia w powietrzu sytuacji awaryjnej, systemy wspierane przez sztuczną inteligencję umożliwiają bezzałogowemu samolotowi samodzielny powrót do bazy.

Zastosowane w TB2T-AI poprawki aerodynamiczne i nowy silnik doprowadziły do zwiększenia osiągów samolotu.
W trakcie dotychczasowej służby Bayraktary TB2 okazały się bardzo wszechstronnymi maszynami. We własnym kraju są obecnie na wyposażeniu Tureckich Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wywiadowczej (MIT), Dowództwa Generalnego Żandarmerii, Tureckiej Policji Narodowej i Dowództwa Straży Przybrzeżnej. Ponadto wspierają Dyrekcję Generalną Leśnictwa w walce z pożarami lasów.

Bayraktar TB2T-AI w locie. Dobrze widoczne dodatkowe powierzchnie aerodynamiczne na ogonie i winglety na końcach skrzydeł.
Oprócz posiadania wielu użytkowników krajowych TB2 wciąż zdobywa nowych klientów na rynkach międzynarodowych. W ostatnich latach pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy maszyny tego typu prześcignęły konkurentów w swojej klasie ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Chin. Do tej pory firma Baykar podpisała umowy eksportowe na Bayraktary TB2 z 34 krajami. Znalazło się wśród nich sześciu sojuszników z NATO i cztery państwa członkowskie UE. Jednym z ostatnich nabywców została Chorwacja, która 19 listopada 2024 r. złożyła zamówienie na zestaw obejmujący sześć TB2, symulator do szkolenia, stację kontroli lotu oraz stację do analizy danych z rozpoznania.