15 listopada br. w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej, podpisano kolejną umowę wykonawczą na dostawę 13 zestawów bezzałogowców FlyEye dla Sił Zbrojnych RP.
Oznacza to, że nasza armia otrzyma 52 aparaty latające FlyEye (po cztery w zestawie), które zostaną dostarczone do końca roku. Wartość kontraktu wynosi około 100 milionów złotych.
Najnowsza umowa stanowi kolejny etap realizacji porozumienia ramowego, które zostało zawarte 5 września 2023 roku. Przewidziano wówczas sukcesywne dostawy dla Wojska Polskiego ok. 400 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye. Pierwsza umowa wykonawcza odnosząca się do tych uzgodnień została zawarta 17 kwietnia br. i obejmowała siedem zestawów. Następnie 4 września Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na dostawę jeszcze sześciu zestawów. Obecny kontrakt podnosi więc liczbę zamówionych w bieżącym roku zestawów do 26 (łącznie 104 aparaty).
Jak wyjaśnia Ministerstwo Obrony będąca producentem FlyEye’ów polska Grupa WB nieustannie rozwija swój produkt, zatem resort obrony chce nabywać najnowsze dostępne w danym momencie wersje tych bezzałogowców. FlyEye sprawdzają się zarówno w działaniach militarnych, jak i podczas różnego rodzaju sytuacji kryzysowych. Są wykorzystywane w Polsce przez wszystkie rodzaje sił zbrojnych, w tym wojska operacyjne i obrony terytorialnej, a także Straż Graniczną.
FlyEye może służyć do obserwacji pola walki, kierowania artylerią, retransmisji, patrolowania granic lub monitoringu infrastruktury krytycznej. W najbardziej popularnej odmianie aparat latający wyposażony jest w głowicę optoelektroniczną. Zastosowanie kamery dziennej i termowizyjnej umożliwia wykrycie i identyfikację celu oraz przekazywanie precyzyjnych danych o jego położeniu do stanowiska operatora lub do zautomatyzowanego systemu kierowania ogniem TOPAZ. FlyEye jest produkowany seryjnie w dużej liczbie oraz jest z powodzeniem eksportowany do innych krajów. Między innymi aparaty tego typu wykorzystuje się podczas pełnoskalowych działań wojennych w Ukrainie.