20 grudnia Agencja Uzbrojenia podpisała umowę z polską spółką Creotech S.A. w sprawie pozyskania satelitarnego systemu obserwacji w programie MIKROGLOB.
Celem tego programu jest rozszerzenie zdolności Wojska Polskiego w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelitarne systemy optoelektronicznej obserwacji Ziemi. Zawarty kontrakt ma wartość 556,7 mln zł i w jego ramach Creotech S.A. zbuduje oraz umieści na orbicie cztery satelity umożliwiające obrazowanie w świetle widzialnym (w trybach PAN, R, G, B) oraz w bliskiej podczerwieni (NIR). Wyniesienie satelitów oraz osiągnięcie przez nie niskiej orbity heliosynchronicznej jest planowane do 2027 roku.
Zamówienie obejmuje również segmenty Kontroli Misji i Przetwarzania Danych Obrazowych. Pierwszy z nich umożliwia sterowanie obiektami umieszczonymi na orbicie poprzez korektę trajektorii lotu, a także zmianę katą widzenia i ustawień sensorów rozpoznawczych. System będzie zarządzany przez Siły Zbrojne oraz niedawno powołaną do życia Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych (ARGUS). Segment Przetwarzania Danych Obrazowych, jest natomiast niezbędny do odbioru, właściwej obróbki i interpretacji pozyskanych obrazów na użyteczną operacyjnie informację o charakterze i położeniu wybranego celu.
Do niedawna Polska nie dysponowała rozbudowanym arsenałem uzbrojenia dalekiego zasięgu, ale wraz z zakupem lotniczych pocisków manewrujących JASSM i JASSM-ER, a także rakiet ziemia-ziemia o zasięgu setek kilometrów do systemów K239 Chunmoo i M142 HIMARS sytuacja radykalnie się zmieniła. Aby w pełni suwerennie wykorzystać ten arsenał Wojsko Polskie będzie potrzebować olbrzymiej ilości danych z własnego rozpoznania satelitarnego.