4 października poinformowano o dostarczeniu pierwszej jednostki ogniowej zestawów rakietowych obrony powietrznej (ZROP) krótkiego zasięgu „mała Narew” do 18. Pułku Przeciwlotniczego z Zamościa.
Sprzęt (pierwszą jednostkę ogniową) na wyposażenie wojska wprowadzono z końcem września. W skład przekazanej jednostki ogniowej „mała Narew” wchodzi stacja radiolokacyjna Soła (z zasobów Sił Zbrojnych RP), urządzenie kierowania uzbrojeniem ZENIT zamontowane na podwoziu Jelcz 442.32, trzy wyrzutnie iLauncher dla 8 pocisków CAMM na podwoziu Jelcz P882.57, dwa samochody transportowo-załadowcze na podwoziu Jelcz P882.57 oraz pociski CAMM. Planowany termin dostarczenia drugiej jednostki ogniowej dla dywizjonu z Elbląga, który wchodzi w skład 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, wyznaczono na pierwszą połowę 2023 roku.
Całe przedsięwzięcie zrealizowano w tempie ekspresowym. 14 kwietnia br. zawarta została umowa wykonawcza z Konsorcjum PGZ-Narew o wartości 1,65 mld PLN na dostawę wybranych elementów dwóch jednostek ogniowych ZROP Narew w wersji pomostowej (nazywanych „małą Narwią”) wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Zestawy te wyposażone są wyrzutnie rakiet iLauncher z pociskami CAMM, których producentem jest brytyjska firma MBDA UK. Pociski tego typu charakteryzują się zasięgiem do 25 km i wyposażone są w aktywną głowicę radiolokacyjną.
Zasadniczym zadaniem ZROP krótkiego zasięgu „mała Narew” będzie zapewnienie osłony wojskom i obiektom w obszarze prowadzonych działań, a także uzupełnienie systemu ognia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych ZROP średniego zasięgu Wisła na małych wysokościach, funkcjonujących w ramach narodowego i sojuszniczego systemu obrony powietrznej. Dostawy dwóch jednostek ogniowych „małej Narwi” (w praktyce jednej baterii) to element właściwego programu Narew przewidującego dostarczenie łącznie 23 baterii ZROP krótkiego zasięgu w konfiguracji docelowej, z systemem dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS oraz pociskami rakietowymi CAMM-ER o zasięgu wydłużonym do 45 km.