16 sierpnia przedstawiciele inicjatywy „Stop F-35” złożyli w szwajcarskiej Kancelarii Federalnej oficjalny wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie anulowania zakupu samolotów bojowych F-35.
Wniosek został poparty przez 123 tys. podpisów, które zebrano siłami wolontariuszy w okresie od 31 sierpnia 2021 roku, kiedy zaczęła się kampania środowisk pacyfistycznych. Załączone do wniosku podpisy zostaną teraz zweryfikowane przez urzędników. Obywatelski wniosek o referendum może zostać uznany za formalnie poprawny, jeśli minimum 100 tys. podpisów okaże się złożonych prawidłowo. Parlament musi wówczas rozpisać powszechne referendum i wyznaczyć jego termin. Treść proponowanej ustawy „Stop F-35” dotyczy trzech kwestii: wycofania się rządu z decyzji o pozyskaniu F-35, zmniejszenia budżetu obronnego o przeznaczoną na ten zakup kwotę, a także zakazu podejmowania ponownych prób nabycia samolotów bojowych do 1 stycznia 2040 roku.
Szwajcaria wskazała na F-35, jako zwycięzcę w przetargu dotyczącego zakupu 36 samolotów wielozadaniowych, 30 czerwca 2021 roku. Wartość oferty amerykańskiego koncernu Lockheed Martin wyniosła 5,4 mld USD, co wystarczyło, aby z dużą przewagą pokonać konkurentów. Rząd w Bernie zdecydował w maju, że negocjacje w sprawie finalizacji kontraktu będą kontynuowane, bez względu na to czy referendum się odbędzie. Amerykańska oferta wygasa bowiem pod koniec marca 2023 roku, więc czasu na rozmowy pozostało niewiele.