Porównajmy ze sobą sztucery Rover G2 i Monza V. Pierwsza broń pochodzi z Włoch i jest wytwarzana przez firmę Sabatti, druga powstaje w Turcji, w fabryce Istanbul Silah.
Włoska firma Sabatti od wieków zajmuje się wytwarzaniem broni palnej. Strzelby, sztucery i karabiny od Sabattiego dobrze służą myśliwym i strzelcom sportowym. Przez wiele lat podstawowym repetierem tej firmy był model Rover 870, sprzedawany także pod innymi markami, choćby przez Frankonię jako Mercury czy Arsenal Firearms. Parę lat temu Rover 870 został zastąpiony przez nowszy model Rover G2. G2 oznacza drugą generacją sztucera.
Warto poznać bliżej tę broń, bowiem konstrukcja łączy w sobie zarówno nowoczesne rozwiązania techniczne, jak i niezłą ergonomię. Dochodzijeszcze umiarkowana cena.
Rover G2 jest wytwarzany w kilkunastu wersjach. Nawet najbardziej wymagający łowca znajdzie więc sztucer spełniający wszystkie jego oczekiwania. Wylot lufy z reguły jest nagwintowany (M15x1), nie będzie więc problemu z osadzeniem modulatora dźwięku czy osłabiacza odrzutu.
Wybór kalibrów jest imponujący. Standardowe sztucery serii G2 wytwarzane są pod naboje kal. .243 Win., 6,5 mm x 55; .270 Win., 7 mm RM, .308 Win., .30-06, .300 WM i 8 mm x 57 JS. Broń może mieć mechaniczne przyrządy celownicze. Lufy są kute na zimno, co zapewnia duża trwałość i wytrzymałość na ścieranie.
Komora zamkowa wykonana jest z utwardzonego stopu aluminium 7075. Na grzbiecie komory wyprofilowano dwa odcinki szyny Picatinny ułatwiające montaż lunety celowniczej. Każdy ma po trzy węzły, umożliwia to optymalne osadzenie dowolnego celownika, niezależnie od jego długości czy masy.
Czterotaktowy zamek ślizgowo-obrotowy wyposażony został w trzy przednie rygle zaporowe. Ogranicza to kąt otwarcia do 60º, przyspiesza przeładowanie i gwarantuje niższe osadzenie optyki oraz poprawia poziom bezpieczeństwa. Trzon zamkowy jest dodatkowo chromowany, rączka zamkowa znajduje się nisko, tuż nad językiem spustowym. Operowanie nią jest praktycznie intuicyjne, tym bardziej że kulka rękojeści jest duża i wygodna. Napięty bijnik zamka spełnia rolę wskaźnika obecności naboju w komorze.
Dwupozycyjny bezpiecznik suwakowy umieszczono z prawej strony komory zamkowej. Blokuje on iglicę i zamek. Przednia pozycja „odbezpieczone” sygnalizowana jest dobrze widoczną czerwoną kropką. W tylnej pozycji widać biały, wyraźny punkt. Z lewej strony komory znajduje się zatrzask umożliwiający wyjęcie zamka.
Broń zasilana jest z polimerowego magazynka wymiennego mieszczącego trzy naboje. Przycisk zatrzasku magazynka ulokowany jest w przedniej, wewnętrznej części kabłąka spustowego.
Mechanizm spustowy może być wyposażony w przyspiesznik typu francuskiego, uruchamiany poprzez pchnięcie języka w przód. Spust pracuje bardzo dobrze także bez niego, bowiem opór przełamania jest ustawiony na ok. 1,2 kg. W przypadku spustu regulowanego opór można zmieniać w zakresie 1200 – 3100 g.
Łoże sztucera może być wykonane z orzecha włoskiego, sklejki (laminat) lub tworzywa sztucznego. W każdym przypadku na grzbiecie kolby umieszczono policzek z tworzywa, co poprawia skład z osadzoną optyką. Stopka zakończona jest grubym, skutecznym amortyzatorem, ograniczającym wpływ odrzutu na strzelca. Wzornictwo osady jest dość ciekawe. W dolnej części kolby oraz nad magazynkiem wprowadzono charakterystyczne przewężenia.
Jakie odmiany Rovera G2 dostępne są na naszym rynku?
Podstawową wersją jest Hunter, oferowany z osadą z orzecha (Classic) lub tworzywa. Hunter Classic Pro z kolei ma łoże z dobrego orzecha i lufę zakończoną wielokomorowym hamulcem wylotowym. Ogranicza on wydatnie odrzut i płomień.
G2 Thumbhole ma osadę z ciemnego tworzywa z wyprofilowanym otworem na kciuk, co poprawia ergonomię procesu składania się do strzału. Thumbhole zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju, choć przeładowanie jest nieco wolniejsze niż przy klasycznych kolbach typu niemieckiego, dlatego nie są wskazane na polowania pędzone.
Lufy standardowych wersji mają długość 560 mm (22 cale) i średnicę wylotu zbliżoną do 18 mm. Pathfinder ma lufę krótszą (510 mm – 20 cali). Gwint wylotu – 5/8 x 24 UNEF. Kanelowanie powierzchni lufy ułatwia odprowadzanie ciepła i ogranicza masę. Jasne wykończenie części metalowych za pomocą farb Cerakote jest znacznie trwalsze od tradycyjnej oksydy. Syntetyczna osada (najczęściej w kolorze brązowym), z powłoką Soft Touch nie boi się deszczu ani śniegu. Broń przeznaczona jest do polowań w trudnych warunkach klimatycznych.
Lufę tej samej długości ma Rover G2 Shooter. Profil jest jednak znacznie solidniejszy, co wpływa na ograniczenie wibracji i poprawę parametrów skupienia. Odrzut ogranicza duże urządzenie wylotowe. Łoże z tworzywa ma kolor szlachetnego brązu.
Wszystkie kolejne odmiany także mają magazynek typu HC (dużej pojemności).
Rover G2 Alaskan różni się od Shootera nieco lżejszym profilem lufy oraz lepszym wykończeniem antykorozyjnym lufy i komory zamkowej. Dodatkowo broń ma mechaniczne, regulowane przyrządy celownicze. Różnica polega również ma zastosowaniu syntetycznego magazynka o pojemności zwiększonej do siedmiu nabojów oraz przeniesienia dużego przycisku jego wypinania na zewnątrz kabłąka.
G2 Ranger jest zbliżony do Alaskana, ale nie ma przyrządów celowniczych, a jego tłumik płomienia charakteryzuje się szeregiem małych otworów prowadzonych po całym obwodzie. Łoże z tworzywa ma kolor zielony.
G2 Patrol ma czarne, matowe wykończenie wszystkich podzespołów i łoża oraz wojskowy tłumik płomienia typu A2, zaś lufa została skrócona do 460 mm. Wybór nabojów jest mniejszy – ogranicza się do .223 Rem., .243 Win., 6,5 Creedmoor i .308 Win.
G2 Scout to broń realizująca w praktyce koncepcję „karabinu uniwersalnego” ppłk Jeffa Coopera. Dlatego ma bardzo krótką lufę (460 mm), tłumik płomienia i przyrządy celownicze łączone z dodatkową przednią szyną Picatinny. Umożliwia ona montaż lunety typu IER, z oddaloną odległością okularu od oka. Łoże wykonano z odpornego, szarego laminatu. Długość całkowita broni nie przekracza 97 cm – tak zwarta konstrukcja ułatwia strzelanie nawet z ciasnych ambon czy zwyżek.
Scout wygląda świetnie i cechuje się wysoką ergonomią. Coraz więcej firm buduje taką broń. Zaprzecza to opiniom, że koncepcja Coopera jest już przestarzała.
Porównajmy Sabatti Rover G2 z Monzą V od Istanbul Silah.
Firma Istanbul Silah nie ma długiej tradycji, za to od wielu lat wytwarza samopowtarzalną strzelbę Impala Plus. Jest ona jedną z najlepszych strzelb tureckich. Broń wykorzystuje nowoczesny system inercyjny (bezwładnościowy), wprowadzony po raz pierwszy przez włoską firmę Benelli. Nie ma więc tradycyjnego układu gazowego, wymagającego dokładnego czyszczenia po każdym strzelaniu.