14 stycznia Departament Obrony USA przyznał firmie SpaceX kontrakt o wartości 102 milionów dolarów na zademonstrowanie technologii służących do szybkiego transportu ładunków, w celu udzielania pomocy humanitarnej i wsparcia w odległych rejonach świata dotkniętych katastrofami naturalnymi. Program o nazwie Rocket Cargo Vanguard jest częścią wspólnego projektu Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych i Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych, który ma na celu opracowanie oraz ocenę opłacalności i operacyjnej przydatności ciężkich rakiet komercyjnych do globalnych usług logistycznych, realizowanych na rzecz Departamentu Obrony.
Przedsiębiorstwo SpaceX miałoby przetransportować określony ładunek w dowolne miejsce na świecie za pomocą kosmicznej rakiety nośnej w czasie krótszym niż 30 minut. Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia nie zawiera żadnych szczegółów na temat tego, jakiej rakiety planuje użyć SpaceX. Jednakże strona internetowa USAF zawiera grafikę, na której widnieje pojazd przypominający statek kosmiczny Starship.
W dłuższej perspektywie SpaceX zamierza wykorzystać rakiety kosmiczne do międzykontynentalnych naddźwiękowych podróży pasażerskich. Dwustopniowy Starship jest obecnie aktywnie rozwijany w zakładach Starbase w południowym Teksasie i ma stać się najpotężniejszą rakietą na świecie. Superciężka rakieta powinna być zdolna do wyniesienia na orbitę do 100 ton ładunku. Firma przygotowuje się do przeprowadzenia w tym roku pierwszego lotu na orbitę, który dostarczy inżynierom istotnych danych do dalszego rozwoju systemu wynoszenia. Ich celem jest opracowanie rakiety w pełni wielokrotnego użytku, zdolnej do lotów co najmniej trzy razy dziennie.