• Piątek, 14 czerwca 2024
X

Amerykanie utracili samolot bojowy F-35B

28 maja, o godzinie 13:48 czasu lokalnego, w pobliżu lotniska Albuquerque International Sunport w Nowym Meksyku rozbił się samolot bojowy Lockheed Martin F-35B. Myśliwiec doszczętnie spłonął.

Koncern lotniczy Lockheed Martin potwierdził, że F-35B rozbił się na niezamieszkanym terenie, po południowej stronie międzynarodowego lotniska w Albuquerque. Zasiadający za sterami myśliwca pilot zdołał się katapultować, ale odniósł poważne obrażenia. Jego stan jest stabilny, a życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Samolot leciał z zakładów produkcyjnych Fort Worth w Teksasie do bazy doświadczalnej sił powietrznych Edwards w Kalifornii. Po drodze miał wykonać międzylądowanie w Albuquerque na tankowanie paliwa w znajdującej się przy cywilnym lotnisku bazie sił powietrznych Kirtland.

Przerwane akcją ratunkową operacje lotnicze na lotnisku Sunport zostały już wznowione, ale rzecznik lotniska doradził pasażerom, aby skontaktowali się ze swoimi liniami lotniczymi i potwierdzili swoje loty.

Poprzedni poważny wypadek z udziałem F-35 miał miejsce 17 września 2023 r., kiedy to samolot wersji B należący do amerykańskich Marines rozbił się w Karolinie Południowej. Wówczas pilot zdołał się katapultować, a myśliwiec kontynuował lot jeszcze przez prawie 90 km, zanim rozbił się na polu.

Status programu wielozadaniowego samolotu bojowego F-35 Lightning II

Warto zaznaczyć, że wyprodukowano już blisko 1000 samolotów F35, które są intensywnie użytkowane przez siły zbrojne 9 krajów. Łączny nalot tej floty na początku maja br. przekroczył 840 tys. godzin spędzonych w powietrzu, w trakcie ponad pół miliona wykonanych startów i lądowań. Samoloty F35 operują z 32 baz lotniczych na całym świecie.
Reklama

Najnowsze czasopisma

Zobacz wszystkie
X
Facebook
Twitter
X

Dołącz do nas

X