22 sierpnia Departament Stanu USA ogłosił dwie decyzje o zatwierdzeniu potencjalnej sprzedaży do Rumunii i Norwegii zaawansowanych pocisków powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120C-8 AMRAAM.
Według komunikatu władze Rumunii zwróciły się z wnioskiem się o zakup do 186 pocisków AIM-120C-8 i czterech zapasowych sekcji naprowadzania, jak również szkolnych wersji rakiet AIM-120, określanych jako CATM. Koszt transakcji oszacowano na 592 mln dolarów.
Z kolei rząd Norwegii zamierza zakupić 100 szt. AIM-120C-8 i cztery dodatkowe sekcje naprowadzania. Tę transakcję oszacowano na 405 mln dolarów. W obu przypadkach uwzględnione zostaną również pojemniki transportowe, części zamienne i sprzęt pomocniczy, oraz usługi wsparcia inżynieryjnego, technicznego i logistycznego ze strony rządu USA i wykonawców.
Zakupy te nie są specjalnie duże i raczej mają na celu zabezpieczenie bieżących potrzeb. Na mocy umowy z listopada 2022 roku Rumunia niedawno pozyskała z Norwegii 32 samoloty F-16AM/BM, co wiąże się z koniecznością powiększenia zapasów uzbrojenia przenoszonego prze te samoloty. Wcześniej ten niezbyt bogaty kraj dysponował 17 używanymi myśliwcami F-16, które zaczęto wprowadzać do służby dopiero w 2016 roku. Z powodu ograniczeń finansowych nie zdołano do tej pory zgromadzić dla nich znaczących zapasów środków bojowych, które aktualnie uwzględniały zadania czasu pokoju i są raczej symboliczne. Warto przypomnieć, że F-16 zwyczaj przenosi na zewnętrznych pylonach cztery pociski powietrze-powietrze, zatem w praktyce jest mowa o niepełnej salwie dla wszystkich rumuńskich maszyn.
W Norwegii AIM-120C-8 w wariancie o zwiększonym zasięgu wejdą na wyposażenie systemów obrony powietrznej NASAMS. Prawdopodobnie zapasy starszych AIM-120B, którymi wcześniej dysponował ten kraj, zostały w znacznej mierze uszczuplone poprzez donacje na rzecz Ukrainy.