Całkiem sporo grono posiadaczy broni nosi ją ze sobą codziennie, na podstawie obowiązujących przepisów. Kiedy jest chłodniej, to jest łatwiej, bo człowiek zawsze ma na sobie jakieś zewnętrzne warstwy odzieży, ale kiedy robi się cieplej, to pojawia się problem…
Problemem jest to, że zaczynamy się rozbierać i znikają zewnętrzne warstwy odzieży, pomagające nam ukryć przenoszoną na pasie (albo za nim) broń. Co w takiej sytuacji? Wyjścia są dwa. Pierwsze dla osób szczupłych i takich, którym nie przeszkadza noszenie broni w kaburach IWB (wewnętrznych) – tak przenoszoną broń, umieszczoną w dobrej kaburze, można zakryć (i to skutecznie) nawet zwykłym, luźniejszym T-shirtem.
Drugie rozwiązanie jest już dla wszystkich, a jest nim po prostu nerka, zwana kołczanem prawilności, czyli rodzaj saszetki z paskiem, którą można zapiąć wokół pasa albo tak, jak wspomniany kołczan, przez ramię.
Tego typu nerek jest wiele, a do nas trafiły produkty Helikon-Tex nazwane RAT. Jednak w przeciwieństwie do większości nerek dostępnych na rynku, w których DA SIĘ przenosić pistolet czy rewolwer RAT od początku projektowany było jako „opakowanie do broni EDC”, więc zdecydowanie wyróżnia się spośród podobnych produktów.
RAT ma kształt dużego prostokąta o wymiarach 25,5 x 19 x 9,5 cm, pojemność około 1,8 l i wykonany jest z Cordury. Do przenoszenia wyposażenia służą trzy kieszenie, wszystkie zamykane żyłkowymi ekspresami (najmniejsza – jednobiegowym, a pozostałe dwie – dwubiegowymi).
Najmniejsza kieszeń, umieszczona na przedniej ścianie nerki służy do przenoszenia niewielkich, płaskich przedmiotów i wewnątrz ma wszyte dwie niewielkie kieszonki np. na dokumenty. Średnia kieszeń znajduje się pomiędzy ścianką przednią a komorą główną, a jej wnętrze można dowolnie skonfigurować według własnych potrzeb. Odpowiada za to duży rzep o wymiarach 25 x 16 cm na tylnej ścianie komory oraz wypinany panel z tworzywa sztucznego z wykonanymi otworami odpowiadającymi systemowi mocowania MOLLE/PALS, a do panelu przymocowany jest odcinek shockcorda. Dodatkowo w przedniej ścianie znajduje się duża, siatkowa kieszeń zamykana zamkiem błyskawicznym.
Główna komora RAT, służąca do przenoszenia broni, ma dwa panele rzepa 25 x 16 cm wszyte na przedniej i tylnej ścianie, będące elementem systemu Versatile Insert System. Do tylnej standardowo przyczepiony jest elastyczny uchwyt na pistolet i magazynek Pistol Holder Insert. Wykonano go z taśm gumowych z usztywnieniami, a całość osadzono na usztywnionej podstawie z ostrym rzepem. Do panelu można wsunąć praktycznie każdy pistolet, ale raczej bez latarki, choć jeśli ktoś się uprze…
W górnych rogach komory wszyte są niewielkie kawałki taśmy, które mogą służyć jako uchwyt do szybkiego otwierania RAT-a – wysuwa się jeden z nich na zewnątrz i zapina kieszeń tak, by jeden wózek suwaka znajdował się z prawej, a drugi z lewej strony taśmy. Przy takim ustawieniu odpowiednio mocne szarpnięcie powoduje otwarcie suwaków.
RAT nosi się na pasie wykonanym z taśmy o szerokości 35 mm, zapinanym klamrą z możliwością regulacji obwodu od 68 do 112 cm. Dla poprawienia komfortu tylną ściankę RAT pokryto siatką dystansową.
RAT jest dostępny w kolorze Coyote, Czarnym, RAL 7013, Shadow Grey, Brown/Czarny oraz w kamuflażu Multicam Black.
Krzysztof ocenia
Produkowana przez firmę Helikon RAT Concealed Carry Waist Pack jest przedstawicielem dość popularnej obecnie rodziny noszonych na pasie saszetek, zwanych „nerkami”. Może służyć zarówno jako podręczna, niewielka torba, jako opakowanie do przenoszenia indywidualnej apteczki czy zgodnie ze swoim podstawowym przeznaczeniem – jako narzędzie do skrytego przenoszenia broni palnej. Testowałem ją jedynie w tym trzecim zastosowaniu. Najpierw sam, a potem podczas prowadzonych przeze mnie szkoleń z zakresu Concealed Carry/Every Day Carry. W tym drugim przypadku miałem okazję obejrzeć, jak z nerką Helikona radzą sobie osoby mniej obyte z tego typu sprzętem. RAT jest bez wątpienia produktem odpornym, zdolnym przetrzymać nawet dość agresywną obsługę. Zarówno materiał, z którego została wykonana, jak i klamry oraz zastosowane w niej suwaki YKK dały sobie radę podczas zdecydowanie mało delikatnych i momentami chaotycznych prób. System odpinania kieszeni głównej i prezentacja broni (w przypadku zastosowania helikonowskiego Versatile Insert System) są intuicyjne w obsłudze i pozwalają na szybkie i pewne dobycie, nawet przez początkujących użytkowników broni palnej.