Przede wszystkim, dziękujemy Wam za tak liczne przybycie – z roku na rok, zawody wydłużają się o jeden dzień, a i tak nie jesteśmy w stanie dać możliwości uczestniczenia w nich każdej osobie, która chciałaby zostać ”furiatem”.
Mamy nadzieje, że w Waszym odbiorze ten sezon był wartościowy, i że mogliście po raz kolejny ocenić swój warsztat strzelecki czy niezawodność sprzętu. W tym roku wyjątkowo dumni jesteśmy z zawodników, dla których nasze zawody były przyczynkiem do całkowitej przemiany strzeleckiej, a nawet powodem do ogromnych zmian trybu swojego życia.
Serdecznie i szczerze gratulujemy każdemu z Was, bo wiemy, że nie są to łatwe zawody – tory są tak układane, aby nie były łatwe do „przeskoczenia” i wymagające taktyki, czyli po prostu myślenia. Ktoś, kto postawi wyłącznie na wysiłek fizyczny zdziwi się, ale i ten co go odpuści będzie gonił innych.
Zacznijmy od zwycięzców – w tej edycji na podium znalazły się dwie osoby, które z Furią wcześniej się nie spotkały:
Pierwsze miejsce – Amadeusz ”Żelazny” Szyszka
Drugie miejsce – Bartosz Dunder
Trzecie miejsce – Strzelectwo Dynamiczne – Maciej Ponikowski
Wyróżniliśmy dodatkowo tym roku najlepszą kobietę, Martynę Rechton.
Cieszymy się, że zawody taktyczne przypadły Wam do gustu i wraz z nami tworzycie ich formułę.
W tym roku zawodnicy rywalizowali na czterech torach.
Tor 1 Wietnam
Postawa wyjściowa w strefie nr 1, sleady na szelkach założone na zawodnika, karabin na pasie nośnym, bez podpiętego magazynka, broń niezaładowana, pistolet w kaburze, z podpiętym magazynkiem, bez naboju w komorze.
Na sygnał zawodnik rusza do wyznaczonego miejsca, ciągnąc za sobą sleady. Po zdjęciu uprzęży ładuje karabin magazynkiem załadowanym 9 szt. amunicji (wprowadzamy nabój do komory) i idzie do lasu. Ostrzeliwujecele i po ich ostrzelaniu – (wymóg rozładowania karabinu, kontrola przezsędziego) przechodzi przeszkodę wodną po wyznaczonej trasie. Po przebiegnięciu dystansu wchodzi do lasu i dopiero po sygnale sędziego może ładować broń – pistolet/karabin. Na trasie wyznaczonej, szuka i ostrzeliwuje wszystkie znalezione cele IDPA/MINI IDPA, w zależności od przeznaczenia – karabinowe lub pistoletowe. Podczas przebiegu toru obowiązuje zasada 2gun, czyli żadna z broni nie zostaje rozładowana do końca biegu. Na torze niedopuszczalne jest strzelanie „do tyłu”, wracanie się w poszukiwaniu pominiętego celu. Poza pracą na broni (tj. celowaniem, oddawaniem strzału) obowiązuje bezwzględny nakaz jej zabezpieczania. Brak zabezpieczania skutkuje procedurą. Pistolety z bezpiecznikami nastawnymi również obowiązkowo muszą być zabezpieczane.
Zawodnik zostanie zatrzymany i nie będzie mógł dokończyć toru, jeżeli przekroczy limit czasu toru. Po trafieniu ostatniego celu – zatrzymanie czasu i ustalenie punktacji zawodnika przez sędziów.
Tor 2 Direct Action
Zawodnik startuje w z postawy leżącej leżącej w strefie 1. Kamizelka, hełm, rękawiczki na sobie, pistolet w kaburze, bez naboju w komorze, bez podpiętego magazynka. Karabin znajduje się w strefie 2, rozładowany, bez podpiętego magazynka, obok leżą trzy naboje karabinowe oraz pusty magazynek.
Po sygnale timera strzelec wykonuje pięć burpees i biegnie do strefy 2. Ładuje pojedynczo nabój do karabinka i oddaje trzy strzały do gonga. Po ostrzelaniu celu rozładowuje karabin i pozostawia go na stanowisku, a następnie biegnie z obciążeniem do nine-hole, gdzie leży strzelba. Z pięciu oznaczonych dziur nine-hole’a ostrzeliwuje pięć celó metalowych – każdy z innej dziury (dowolność w wyborze dziur i celów). Zostawia rozładowaną strzelbę i zanosi obciążenia w miejsce startu. Dobiega do drabiny, zabiera ją ze sobą i biegnie do autobusu. Ustawia drabinę i wchodzi przez okno do autobusu, gdzie ostrzeliwuje cele pistoletowe znajdujące się wewnątrz. Z autobusu ostrzeliwuje cele na zewnątrz.
Po ostrzelaniu wszystkich celów zabiera „rannego kierowcę” i zanosi w bezpieczne miejsce. Zabiera karabin ze strefy 2 i biegnie do strefy z osłonami. Ostrzeliwuje cele IDPA / MINI IDPA pistoletowe oraz karabinowe. Pistoletowe ostrzeliwuje z ręki słabej – jednorącz, po trzy strzały do celu. Każdy cel pistoletowy znajduje się pomiędzy osłonami (szt-1), i musi zostać ostrzelany po wcześniejszym ostrzelaniu celów karabinowych. Cele karabinowe ostrzeliwuje zza przesłony, z lewej i prawej strony, zmieniając rękę strzelającą. Po trafieniu ostatniego celu – zatrzymanie czasu i ustalenie punktacji zawodnika przez sędziów.