Jak poinformowało dzisiaj Ministerstwo Obrony Narodowej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi doszło do zawarcia umowy dotyczącej udzielenia naszemu krajowi pożyczki na kwotę 2 mld USD.
To już druga pożyczka udzielana przez rząd amerykański Polsce w ostatnim czasie. Środki z funduszu Foreign Military Financing są przydzielane jedynie wybranym sojusznikom USA, z którymi Stany Zjednoczone prowadzą bliską współpracę w dziedzinie obronności. Warto przy tym zauważyć, że pożyczki o charakterze międzyrządowym mają najczęściej dużo bardziej korzystne warunki finansowe, niż tradycyjne kredyty zaciągane w bankach komercyjnych lub międzynarodowych instytucjach finansowych.
Pozyskane z USA fundusze zostaną przeznaczone na dalsze wzmacnianie potencjału obronnego Polski poprzez zakup od strony amerykańskiej uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Obecnie Stany Zjednoczone pozostają głównym partnerem zagranicznym w zakresie szeroko zakrojonej modernizacji Sił Zbrojnych RP. Amerykanie zobowiązali się między innymi do sprzedaży Polsce: samolotów bojowych F-35, systemów obrony powietrznej Patriot, mobilnych wyrzutni rakiet ziemia-ziemia typu HIMARS, czołgów podstawowych M1 Abrams oraz dużych zapasów precyzyjnej amunicji lotniczej, czołgowej i rakietowej. Wkrótce do tego grona mają dołączyć śmigłowce uderzeniowe AH-64 Apache. Według komunikatu MON najwyższy priorytet posiadają obecnie programy mające poprawić nasze zdolności w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej.
Pochodzące z amerykańskiej pożyczki środki finansowe pozwolą na nabywanie dużych ilości najbardziej zaawansowanego sprzętu wojskowego i uzbrojenia, mimo bardzo wysokich cen takich systemów. Przekłada się to bezpośrednio na szybkie tempo modernizacji technicznej w kluczowych dla naszej obronności obszarach. Jednocześnie uruchomienie funduszy FMF świadczy o wysokiej ocenie polskiego państwa, jako stabilnego i cennego sojusznika USA w tej części Europy.