Główny Zarząd Wywiadu Wojskowego Ukrainy opublikował film przedstawiający udany atak amunicji krążącej Warmate na nowoczesną rosyjską stację radiolokacyjną „Podlet”.
Polska amunicja krążąca Warmate zniszczyła pracującą antenę mobilnej stacji radiolokacyjnej 48Ja6-K1 “Podlet”. Urządzenie, z podnoszonym na maszcie zespołem anten, przeznaczone jest zasadniczo do wykrywania obiektów nisko lecących, w tym śmigłowców i większych bezzałogowców. Obok anteny zniszczono także generator stacji na drugim samochodzie. W skład całego zestawu radaru wchodzi jeszcze trzeci pojazd, w którym mieści się stanowisko operatorów. Sama stacja używana jest jako uzupełnienie dla większych radarów systemów obrony powietrznej i służy jako tzw. gap filler, czyli zapełnia luki w systemie wykrywania radarowego na małych i średnich wysokościach. Wartość radaru tego typu jest oceniana na około 5 mln USD.
Do akcji doszło w pobliżu wioski Krasnaja Polana w obwodzie biełogorodzkim Federacji Rosyjskiej. Przeprowadziła ją podległa Głównemu Zarządowi Wywiadu Wojskowego Ukrainy jednostka “Gusy-9”, we współpracy z 15. Samodzielną Brygadą Rozpoznania Artyleryjskiego.
Polska amunicja krążąca Warmate zniszczyła antenę fazową nowoczesnej rosyjskiej stacji radiolokacyjnej 48Ja6-K1 „Podlet-K1”. Radar, z wynoszoną na maszcie anteną przeznaczony jest zasadniczo do wykrywania obiektów nisko lecących. Do akcji, przeprowadzonej przez jednostkę „Gusy-9”,… pic.twitter.com/phTtPbw2p2
— PortalMilitarny.pl (@P_Militarny) April 27, 2024
Trójwspółrzędny radar średniego zasięgu 48Ja6 „Podlet” jest jednym z najnowszych rosyjskich mobilnych systemów radiolokacyjnych. Został zbudowany przez Wszechrosyjski Instytut Naukowo-Badawczy Radiotechniki (WNIIRT). Jest przeznaczony do wykrywania niskolecących obiektów aerodynamicznych i balistycznych, czyli samolotów, śmigłowców, bezzałogowców, pocisków skrzydlatych, a także rakiet balistycznych. W 2009 roku prototyp pierwszego wariantu radiolokatora Poodlet-K przeszedł próby państwowe. Produkcję stacji rozpoczęto w Muromskich Zakładach Radiowych Przyrządów Pomiarowych (MZ RIP), oficjalnie w 2013 roku, ale formalne wejście stacji na uzbrojenie nastąpiło w 2015 roku. Pierwszy wdrożeniowy zestaw 48Ja6 „Podlet-K” został dostarczony do pododdziałów radiotechnicznych Wojsk Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej w tym samym roku, a w 2017 roku odebrano co najmniej jeden kolejny egzemplarz. W 2016 roku rosyjski resort obrony zamówił pierwszy prototypowy egzemplarz systemu radiolokacyjnego w ulepszonej wersji 48Ja6 „Podlet-M” (TM), który miał zostać dostarczony do 2017 roku. Łącznie na stanie rosyjskich sił zbrojnych na początku 2022 roku znajdowało się co najmniej 10 radarów „Podlet-K”.
Amunicja krążącą Warmate jest systemem plecakowym, co oznacza że może być przenoszona przez zespół dwóch operatorów w stanie złożonym w zasobnikach plecakowych, a po rozpakowaniu przygotowana do startu w czasie poniżej 5 minut. Sam Warmate to bezzałogowy samolot-pocisk o rozpiętości 160 cm i masie 5,3 kg, który jest wystrzeliwany z niewielkiej wyrzutni. Aparat wykorzystywany w trybie bojowym jest jednorazowy i uderza w cel z wysoką precyzją. Wiele funkcji w systemie jest całkowicie zautomatyzowanych, wspomagając operatorów na różnych etapach misji, w tym również w fazie ataku na wykryty cel.
W wojnie z Rosją strona ukraińska używa Warmate’ów do niszczenia szczególnie ważnych celów, takich jak stanowiska dowodzenia, systemy łączności i dowodzenia, czy właśnie radary różnego rodzaju. Małe wymiary aparatu oraz cicha praca silnika utrudniają wzrokowe wykrycie amunicji krążącej, a konstrukcja samolotu-pocisku zmniejsza sygnaturę radiolokacyjną – z tego względu Warmate jest bardzo trudny do wykrycia również przez tzw. techniczne środki obserwacji.