Konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola S.A. na podstawie aneksu z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wyprodukuje i dostarczy do dalszych testów i badań cztery egzemplarze Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty, które realizowane są w ramach programu kr. BORSUK.
Aneks rozszerzy zakres prowadzonego przez Konsorcjum projektu o dostawę czterech dodatkowych egzemplarzy Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty kr. BORSUK. Działanie to ma na celu przyśpieszenie – we współpracy z Siłami Zbrojnymi RP – procesu badawczo-rozwojowo i wdrożeniowego następcy wysłużonych BWP-1.
– Rozpoczynamy nowy, zarówno dla nas jak i dla wojska, proces wdrażania „Borsuków” do armii. Cztery pojazdy więcej, to czterokrotnie więcej szans na testowanie podsystemów i systemów, które doprowadzimy do perfekcji, jakiej zarówno my jak, i żołnierze oczekują od naszych wyrobów. „Borsuk” to konstrukcja skrojona pod potrzeby Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych, a stojące przed tą czwórką badania eksploatacyjno-wojskowe potwierdzą jej dojrzałość – powiedział Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A.
Program Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty ruszył 24 października 2014 r. Na realizację projektu Konsorcjum, którym kieruje Huta Stalowa Wola S.A., pierwotnie otrzymało kwotę 62 mln zł z dofinansowania NCBR, przy 13 mln zł wkładu własnego.
– Przez te wszystkie lata intensywnie pracowaliśmy nad projektem, dlatego rozszerzenie umowy o cztery egzemplarze NBPWP jest dla nas sporym sukcesem i jednocześnie wyzwaniem biznesowym. Dzięki temu HSW S.A. jako producent, będzie miała możliwość szybszego uruchomienia procesów technologicznych i zakupowych, co znacząco przyspieszy rozpoczęcie produkcji seryjnej i dostawy. Z kolei większa liczba egzemplarzy wozów bojowych umożliwi szybsze przeprowadzenie procesu badań eksploatacyjno-wojskowych, które dzięki temu realizowane będą w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych. Oczekujemy, że skróci się też okres tzw. „chorób wieku dziecięcego” nowego produktu. Z naszego punktu widzenia, trudno o lepszy model wdrożeniowy dla tak rewolucyjnego wyrobu, jakim jest nasz „Borsuk” – podkreślił Bartłomiej Zając, Prezes Zarządu HSW S.A.
Projekt opracowania Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty to jedno z największych wyzwań, przed jakim stanął krajowy przemysł obronny. Opracowanie całkowicie nowej, autorskiej konstrukcji o tak wysokim stopniu skomplikowania dało ogromny zastrzyk wiedzy oraz kompetencji wszystkim podmiotom zaangażowanym w projekt. Na potrzeby projektu trzeba było stworzyć podwaliny niektórych prac teoretycznych, prób oraz metodyki badań z dziedziny inżynierii materiałowej czy cybernetyki. Wyniki tych badań wzbogaciły i nadal rozwijają zasoby wiedzy i kompetencji całego polskiego przemysłu zbrojeniowego. Projekt potwierdził duży potencjał kompetencji i wiedzy jaki od lat konsekwentnie z powodzeniem buduje HSW i pozostali konsorcjanci.
Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty (NBPWP) kr. BORSUK to nowoczesny pojazd gąsienicowy przeznaczony dla pododdziałów piechoty zmechanizowanej. Może być używany w różnych warunkach terenowych i pogodowych – jest w stanie pokonywać nawet szerokie przeszkody wodne. Pojazd przeznaczony jest do transportu i ochrony załogi oraz żołnierzy piechoty przed ostrzałem z broni strzeleckiej, granatników przeciwpancernych i IED.
Za projekt odpowiada Konsorcjum: Huta Stalowa Wola S.A. – lider, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp. z o.o., ROSOMAK S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej oraz Politechnika Warszawska.
[POLSKA GRUPA ZBROJENIOWA S.A.]