• Sobota, 18 maja 2024
X

Litewski L-39 Albatros trafił na Ukrainę

Dziś na Ukrainę dotarł kolejny transport litewskiej pomocy wojskowej. Tym razem Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały drogą lądową zdemontowany lekki samolot szkolno-bojowy L-39ZA Albatros.

Załadunek kadłuba rozmontowanego na części litewskiego samolotu L-39, w celu przetransportowania go na Ukrainę.

Można bez przesady powiedzieć, że jest to całość litewskiego lotnictwa bojowego, ponieważ był to jedyny uzbrojony samolot w tym kraju. Szkolno-bojowa wersja Albatrosa zachowała dwumiejscowy układ miejsc dla pilota i instruktora, ale jest wyposażona we wzmocnione podwozie i skrzydła, co pozwala na zabieranie bomb i zasobników z rakietami niekierowanymi, a także posiada zamontowane pod kadłubem dwulufowe działko Gsz-23L kal. 23 mm.

Lekki samolot odrzutowy Albatros L-39ZA zostanie przekazany armii ukraińskiej bezpłatnie, gdyż został uznany przez litewskie lotnictwo za zbędny.

Swego czasu Litwa posiadała dwa Albatrosy odziedziczone po rozpadzie ZSRR, ale pierwszy z nich rozbił się na ćwiczeniach po kolizji z francuskim Mirage 2000 w sierpniu 2011 roku. Drugi Albatros nie był wykorzystywany do lotów od 2019 roku. Armia litewska używała Albatrosów do szkolenia pilotów odpowiedzialnych za zadania dozoru przestrzeni powietrznej oraz podczas szkoleń kontrolerów naprowadzania lotnictwa. Ponieważ obecnie rolę tę pełnią sojusznicze kontyngenty NATO, podtrzymywanie takich zdolności w ramach litewskich sił zbrojnych uznano za niecelowe.

Ukraiński L-39M1 używany do szkolenia.

Ukraińcy również podsiadają pewną liczbę Albatrosów, które w czasach ZSRR były popularnym samolotem szkolnym. Nie są one jednak wykorzystywane na polu walki. Czasem służą jedynie do rotacji personelu na ukryte lądowiska, lecz generalnie są nadal używane do celów szkoleniowych.

Reklama

Najnowsze czasopisma

Zobacz wszystkie
X
Facebook
Twitter
X

Dołącz do nas

X