18 czerwca, podczas paryskich targów Eurosatory 2024, miała miejsce pierwsza publiczna prezentacja nowego włoskiego śmigłowca uderzeniowego Leonardo AW249. W oficjalnej ceremonii uczestniczyli przedstawiciele przemysłu, włoskiego resortu obrony i delegacje międzynarodowe.
AW249 powstał w ścisłej współpracy pomiędzy włoskim Ministerstwem Obrony a firmą Leonardo. We włoskich silach zbrojnych maszyna jest oznaczona jako AH-249A NEES (Nuovo Elicottero da Esplorazione e Scorta). AW249 jest opracowywany w celu zastąpienia śmigłowców AW129 armii włoskiej, których żywotność dobiega końca. Pierwszy prototyp AW249 odbył swój dziewiczy lot latem 2022 r. Od tego czasu zbudowano cztery prototypy, z czego dwa aktualnie odbywają próby w locie. Są one zaangażowane w testy sprawdzające parametry lotne oraz prowadzona jest na nich integracja systemów zadaniowych i uzbrojenia. Dwa kolejne prototypy są już ukończone i wkrótce rozpoczną testy.
Śmigłowiec ma być mnożnikiem siły w operacjach wielodomenowych, spełniając wymagania pola walki przez następne 30 lat. Aby sprostać szybko zmieniającym się uwarunkowaniom zewnętrznym AW249 charakteryzuje się całkowicie otwartą architekturą, która umożliwia dalszy rozwój konstrukcji i dostosowanie jej do nowych wymagań. Oprócz wysokich osiągów pod kątem taktyczno-techncznym (prędkość, zasięg, zapas mocy i zwrotność), AW249 ma się charakteryzować zdolnością do pełnej integracji i interoperacyjności z nowoczesnym, wielodomenowym polem walki, które obecnie obejmuje powietrze, ląd, morze i cyberprzestrzeń.
Dwuosobowy kokpit AW249 w układzie tandem jest wyposażony w wielkopowierzchniowe wyświetlacze dotykowe, które w rzeczywistości stanowią zaawansowane interfejsy na linii człowiek-maszyna. Łączą się one z wyrafinowanym systemem zarządzania walką opracowanym przez firmę Leonardo. Wyświetlacze dotykowe i nowoczesny hełm pilota umożliwiają załodze szybki dostęp do najważniejszych danych na temat parametrów lotu, informacji nawigacyjnych i sytuacji taktycznej, a także wykorzystanie licznych czujników i zaawansowanych środków łączności.
AW249 może wykonywać różnorodne misje, w tym eskortowe, bliskiego wsparcia, uderzenia na wybrane cele i izolację pola walki. Śmigłowiec może także pełnić funkcję elementu pozyskiwania informacji, wykorzystując systemy obserwacyjne (własne lub platform współpracujących) do identyfikacji jednostek naziemnych, zarówno sojuszniczych, jak i wrogich. Następnie załoga może wykorzystać pozyskane informacje na potrzeby własne lub udostępnić je bezpiecznym kanałem łączności do stanowiska dowodzenia. W tym celu AW249 wykorzystuje zaawansowane możliwości współpracy w grupie z maszynami załogowymi i bez załogi.
Silniki o dużym nadmiarze mocy umożliwiają wykonywanie zadań w najbardziej ekstremalnych warunkach, w tym w wysokiej temperaturze powietrza i na dużej wysokości. AW249 jest wyposażony we wszechstronny system uzbrojenia, który obejmuje 3-lufowe działko kal. 20 mm, kierowane i niekierowane pociski rakietowe kal. 70 mm, przeciwpancerne pociski kierowane, a także rakiety powietrze-powietrze kierowane na podczerwień.
Przeżywalność na polu walki opiera się na niskim prawdopodobieństwie wykrycia, zaawansowanym zintegrowanym zestawie samoobrony IDAS, opancerzonych fotelach załogi, odpornych na przebicie zbiornikach paliwa, a także doskonałej świadomości sytuacyjnej zapewnianej przez układ nawigacji oraz zdolność do fuzji danych z czujników własnych i zewnętrznych. AW249 jest opracowywany z najnowocześniejszym podejściem do wsparcia technicznego i usług szkoleniowych. Będzie korzystał między innymi z symulatorów misji o wysokiej wierności obrazu przy zastosowaniu rzeczywistości wirtualnej.