Dzisiaj na lotnisku 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku nastąpiło uroczyste przyjęcie do służby pierwszych dwóch spośród 32 zakontraktowanych w ubiegłym roku wielozadaniowych śmigłowców Leonardo AW149.
Śmigłowce pomyślnie przeszły testy potwierdzające spełnienie wymagań określonych przez Siły Zbrojne RP. Przeprowadzono również cykl szkoleń pierwszej grupy personelu latającego i personelu technicznego. Po wdrożeniu nowych maszyn do codziennej eksploatacji będą one wykonywać zarówno zadania transportu żołnierzy jak i wsparcia pododdziałów z powietrza. Wyposażenie śmigłowców pozwoli na wykorzystanie ich także do ewakuacji, poszukiwania i ratownictwa w warunkach bojowych oraz transportu ładunków i zaopatrzenia.
Umowę na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców Leonardo AW149 podpisano 1 lipca 2022 roku. Kontrakt obejmuje pakiet logistyczny, w tym dostawę zapasu części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzętu na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. W pakiecie szkoleniowym znalazło się kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz dostawa zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkoleniowego.
Rolę głównego wykonawcy pełni należący do włoskiego koncernu Leonardo zakład PZL-Świdnik, który jest w trakcie uruchamiania krajowej linii produkcyjnej AW149. W związku z tym koncern Leonardo zamierza zainwestować w polski zakład około 1 mld zł. Zapewni to stworzenie bazy logistycznej i zaplecza wsparcia technicznego dla eksploatowanych w naszym kraju AW149.
Dostawy wszystkich śmigłowców zostaną zrealizowane w latach 2023–2029, przy czym zanim będzie możliwa ich produkcja w Polsce pierwsze maszyny zostały ukończone we Włoszech. Pozwoliło to na dotrzymanie bardzo napiętego harmonogramu dostaw.
Śmigłowiec AW149
Załoga śmigłowca AW149 w konfiguracji odpowiadającej potrzebom Sił Zbrojnych RP, liczy dwóch pilotów i dwóch strzelców, a kabina ładunkowa ma fotele dla 12 żołnierzy desantu.
Maszyna jest wyposażona w głowicę optoelektroniczną FLIR Star SAFIRE 380-HLD i elementy systemu samoobrony DAS (Defensive Aids Suite), w tym czujniki opromieniowania laserem, czujniki ostrzegające o odpalonych pociskach rakietowych oraz wyrzutnie pułapek termicznych i radiolokacyjnych. Pod oknami kabiny ładunkowej zamontowano podstawy do mocowania karabinów maszynowych M240 kal. 7,62 mm.
Śmigłowiec ma demontowalne wysięgniki boczne z węzłami do podwieszania środków bojowych, w tym kierowanych lub niekierowanych pocisków rakietowych, albo zasobników z uzbrojeniem strzeleckim. Uzbrojenie rakietowe ma obejmować ciężkie przeciwpancerne pociski kierowane AGM-114R2 Hellfire. Jeśli chodzi o lekkie rakiety kal. 70 mm, to nowe śmigłowce są uzbrojone w siedmiolufowe zasobniki Thales FZ233 na pociski niekierowane lub kierowane typu APKWS II.