Należąca do grupy kapitałowej PGZ polska firma OBRUM ma odegrać ważną rolę w ambitnym programie European Defence Fund, którego celem jest stworzenie europejskiego czołgu podstawowego nowej generacji.
Ośrodek Badawczo-Rozwojowy OBRUM został zakwalifikowany przez czołowych europejskich partnerów do udziału w programie opracowania europejskiego czołgu. Kilka dni temu zapadły decyzje dotyczące finansowania realizacji fazy analityczno-koncepcyjnej tego strategicznego dla Europy projektu. Oznacza to międzynarodowe uznanie doświadczenia i potencjału OBRUM. Ponad pięć dekad działalności OBRUM w obszarze projektowania oraz modernizacji czołgów i wozów inżynieryjnych ma stanowić cenny wkład we wspólny projekt.
W ramach prowadzonej działalności firma OBRUM oferuje kompleksowy pakiet usług: od projektowania, badań i rozwoju, poprzez wsparcie w postaci asysty technicznej, po integrację, wdrożenie i usługi serwisowe. Firma jest dostawcą m.in. mostów towarzyszących MS-20 Daglezja dla Sił Zbrojnych RP. Ponadto OBRUM dostarcza m.in. symulatory wykorzystywane w Centrum Szkolenia Leopard w Świętoszowie.
Udział OBRUM w programie dotyczącym opracowania europejskiego czołgu podstawowego nowej generacji ma przynieść Polsce szereg korzyści. Przede wszystkim projekt powinien zaowocować wzmocnieniem potencjału obronnego kraju poprzez transfer technologii. Współpraca w programie oznacza wymianę cennej wiedzy i doświadczeń. Dzięki współdziałaniu kilkunastu największych europejskich firm zbrojeniowych, nastąpi rozwój innowacji.
Biorąc udział w tak prestiżowym projekcie, OBRUM stanie się rozpoznawalną częścią światowej czołówki technologicznej w dziedzinie opracowywania czołgów. Ważne jest też wykorzystanie osiągnięć polskiej nauki i krajowego przemysłu obronnego. Projekt przyczyni się do stworzenia nowych miejsc pracy w Polsce dla kadry inżynierskiej. Udział firmy OBRUM reprezentującej w projekcie PGZ, może stanowić nowy impuls dla rozwoju polskiej gospodarki.
Zgodnie z decyzją podjętą 16 maja European Defence Fund ma zainwestować 1,03 miliarda euro w 54 międzynarodowe projekty obronne, w tym przyszłe czołgi podstawowe, nowe samoloty transportowe, korwety, systemy antydronowe i broń wykorzystująca energię laserową. Jeśli chodzi o wspomniane wozy pancerne to przewidziano dwa programy.
Jeden z nich o nazwie MARTE (Main ARmoured Tank of Europe) ma na celu zaprojektowanie europejskiego czołgu podstawowego. Drugi o nazwie FMBTech (Technologies for existing and Future MBT) ma stworzyć fundament do tych działań, obejmuje bowiem opracowanie technologi dla istniejących i przyszłych czołgów podstawowych. Program FMBTech ma zdefiniować innowacyjne technologie i architekturę systemów bojowych, ze szczególnym naciskiem na możliwości cyfrowe, interakcje z systemami robotycznymi oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji. Polska uczestniczy w tej drugiej inicjatywie, która na tym etapie dysponuje budżetem w wysokości 20 mln euro i jest koordynowana przez Francję, a konkretnie firmę Thales. Biorą w niej również partnerzy z Belgii, Niemiec, Finlandii, Norwegii, Włoch, Grecji, Hiszpanii, Słowenii, Słowacji, Irlandii, Czech i Cypru.
[Tekst na podstawie informacji prasowej PGZ]