1 czerwca Parlament Europejski uchwalił przepisy dotyczące wsparcia produkcji amunicji, czyli tzw. Act in Support of Ammunition Production (ASAP). Chodzi o przyznanie środków finansowych w celu pilnego zwiększenie zdolności przemysłu obronnego Unii Europejskiej do dostarczania pocisków artyleryjskich dla systemów lufowych i rakietowych.
Do 30 czerwca 2025 roku planowane jest zainwestowanie 500 mln euro ze środków unijnych w zwiększenie zdolności produkcyjnych unijnych firm zbrojeniowych. Wsparcie finansowe jest udzielane na tworzenie nowych zakładów produkcyjnych, optymalizację linii, rozbudowę, modernizację lub zmianę przeznaczenia istniejących obiektów, przekwalifikowanie i rozwój pracowników, tworzenie transgranicznych partnerstw przemysłowych, w tym publiczno-prywatnych, na przykład w celu zapewnienia dostępu do strategicznych komponentów i surowców.
W marcu wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell przedstawił trzyczęściowy program amunicyjny. Po pierwsze chodziło o przeznaczenie 1 mld euro z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju (EPF) na uzupełnienie rezerw krajowych w tych państwach UE, które zdecydują się przekazać Ukrainie własną amunicję z magazynów. Po drugie, należało wypracować wspólne i skoordynowane podejście do zamówień na pociski artyleryjskie, w celu szybkiego uzupełnienia własnych zapasów oraz zagwarantowania transferu amunicji na Ukrainę w perspektywie średnioterminowej za pośrednictwem Europejskiej Agencji Obrony. Kolektywne podejście do zamówień na duże partie amunicji z wykorzystaniem bieżących mocy ma pomóc obniżyć cenę amunicji i skrócić czasy dostaw. Na ten cel przeznaczono kolejny miliard euro z budżetu EFW. Trzecia część planu obejmuje znaczące zwiększenie zdolności produkcyjnych przemysłu obronnego krajów UE, co ma zapewnić zaspokojenie przyszłych potrzeb własnych armii przy równoczesnym udzielaniu pomocy Ukrainie.