19 lutego 1942 roku 242 japońskie samoloty, w dwóch oddzielnych nalotach, zaatakowały miasto i port Darwin oraz miejscowe lotniska. Celem ataku było uniemożliwienie aliantom wykorzystanie ich jako bazy do kontruderzenia na Holenderskie Indie Wschodnie.
Tego dnia Japończycy przeprowadzili dwa naloty na Darwin. Pierwszy atak wykonało 188 samolotów pokładowych (81 B5N2, 71 D3A1, 36 A6M) z lotniskowców Akagi, Kaga, Hiryū i Soryū, wchodzących w skład a 1. i 2. Dywizjonu Lotniskowców. Ich celem były okręty i statki w porcie. Druga formacja składała się z operujących z baz lądowych 27 dwusilnikowych bombowców G4M1 i 27 G3M2, których celem były lotniska. W wyniku nalotu zatopione zostały niszczyciel USS Peary (DD-226) oraz statki Meigs, Neptuna, British Motorist, Zealandia, Mauna Loa, dwa kolejne statki, Florence D i Don Isidro, zatopiono zaś w pobliżu Wysp Tiwi. Ponadto zatopione zostały hulk węglowy Kelat, pomocniczy patrolowiec Mavie oraz dwie motorówki. Piętnaście kolejnych jednostek zostało uszkodzonych, w tym wiele poważnie. Alianci stracili 27 samolotów, w tym w powietrzu zestrzelone przez japońskie myśliwce zostało osiem myśliwców P-40 i łódź latającą PBY Catalina. W dwóch nalotach zginęło co najmniej 243 osoby, a około 350 zostało rannych.Straty japońskie nad celem ograniczyły się do jednego D3A wraz z poległą załogą oraz jednego A6M, którego pilot trafił do niewoli. Dodatkowo w wyniku uszkodzeń wodował D3A i A6M, ale ich załogi Japończycy zdołali uratować. Bombardowanie Darwin było największym pojedynczym atakiem jakie japońskie lotnictwo przeprowadziło na Australię podczas II wojny światowej. Historycy określają to uderzenie australijskim Pearl Harbor.
Szerzej o nalocie na Darwin mogą państwo przeczytać w artykule opublikowanym w wydawanym przez wydawnictwo Magnum X magazynie prasowym „Technika Wojskowa HISTORIA” Nr Specialny 1/2020. Czasopismo do nabycia drogą wysyłkową w naszym sklepiku internetowym.