Dziś w duńskiej bazie sił powietrznych Skrydstrup odbyła się uroczystość zawarcia umowy sprzedaży duńskich samolotów bojowych F-16 do Argentyny. Dokument w imieniu swoich rządów podpisali duński minister obrony Troels Lund Poulsen i jego argentyński odpowiednik, Luis Alfonso Petri.
Początkowo ceremonię miał zaszczycić swoją obecnością prezydent Javier Milei, który zamierzał nawet odbyć lot na pokładzie świeżo zakupionego F-16 wersji dwumiejscowej. Przed udaniem się w zagraniczną podróż polityk wykonał w tym celu stosowne badania w instytucie medycyny lotniczej. Niestety sytuacja na Bliskim Wschodzie i konieczność zadbania o repatriację własnych obywateli z niebezpiecznych rejonów zmusiła go do pilnego powrotu do własnego kraju, kiedy przebywał jeszcze w Stanach Zjednoczonych, zamierzając dopiero odwiedzić Europę.
Niemniej zawarcie transakcji jest dla Argentyny epokowym momentem. Kończy się bowiem wieloletnia saga poszukiwań przez rząd rasowych samolotów myśliwskich. Kraj ten od 2015 roku, gdy nastąpiło wycofanie ostatnich Mirage III/V, nie posiada maszyn naddźwiękowych. Dotychczasowe próby nabycia takich samolotów w Korei Południowej (FA-50) czy Chinach (JF-17) kończyły się niepowodzeniem.
Władze w Buenos Aires zakupiły łącznie 24 samoloty F-16 Block 15 (18 jednomiejscowych A i sześć dwumiejscowych B) oraz jeden nielotny samolot w standardzie Block 10, który będzie wykorzystywany w szkoleniu naziemnym. Ponadto Dania ma dostarczyć osiem zapasowych silników, zasobniki celowniczo-obserwacyjne, systemy samoobrony, wyświetlacze nahełmowe JHMCS, amunicję szkolną, narzędzia, części zamienne oraz sprzęt naziemny, a także zapewnić szkolenie dla personelu. Dostawy mają się odbyć w latach 2024-2028. Całość wyceniono na 338 mln USD.
W Danii mamy zamiar dokonać generacyjnej wymiany naszej floty samolotów bojowych na nowe samoloty F-35. Dlatego bardzo się cieszę, że duńskie samoloty F-16, które przez lata dobrze nam służyły, były świetnie utrzymane i modernizowane technicznie, będą teraz używane w Argentyńskich Siłach Powietrznych. Dzięki tej umowie wzmacniamy duńsko-argentyńską współpracę obronną, a Argentyna staje się częścią globalnej rodziny F-16 – powiedział minister obrony Troels Lund Poulsen.
Sprzedaż duńskich myśliwców F-16 do Argentyny prowadzona jest w ścisłej współpracy z rządem USA, który zawsze rezerwuje sobie prawo weta w kwestii sprzedaży do innego kraju amerykańskiej broni.