7 lutego nad ranem miał miejsce kolejny zmasowany atak rosyjskiego lotnictwa strategicznego, który został w wsparty przez drony uderzeniowe, okręty wojenne i ostrzał pocisków balistycznych.
Rosjanie wykorzystali przeciwko Ukrainie 64 środki napadu powietrznego, w tym:
• 20 dronów uderzeniowych typu Shahed-136/131 wystrzelonych z przylądka Chauda na Krymie;
• 29 pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555/Ch-55 wystrzelonych z 10 samolotów strategicznych Tu-95MS z rejonu bazy Engels i Morza Kaspijskiego;
• 4 pociski manewrujące Ch-22 wystrzelone z bombowców Tu-22M3 z rejonu Sewastopola i Kurska;
• 3 morskie rakiety manewrujące Kalibr odpalone z okrętów na Morzu Czarnym (rejon startu – Noworosyjsk);
• 3 rakiety balistyczne „Iskander-M” wystrzelone z Krymu i obwodu woroneskiego;
• 5 przeciwlotniczych rakiet kierowanych S-300 wystrzelonych w trybie ataku na cele naziemne z obwodu biełgorodzkiego.
Do odparcia ataku powietrznego Siły Zbrojne Ukrainy wykorzystały przeciwlotnicze jednostki rakietowe, samoloty myśliwskie, jednostki mobilnych grup ogniowych oraz środki walki radioelektronicznej.
W rezultacie wysiłków ukraińskiej obrony powietrznej zestrzelono 44 cele: 26 pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555/Ch-55; 3 pociski manewrujące Kalibr oraz 15 „Shahedów”. Alarm lotniczy na całej Ukrainie trwał około trzech godzin.
Skutki zmasowanego ataku
Według danych Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy pod rosyjskim uderzeniem znalazło się rano sześć regionów.
W Kijowie kilkanaście osób zostało rannych w dzielnicach hołosjiwskiej i dnieprowskiej. W dzielnicy hołosjiwskiej trafiony został 18-piętrowy budynek. Rannych zostało co najmniej 19 osób i na razie wiadomo o czterech ofiarach śmiertelnych, ale pod gruzami mogą znajdować się kolejni ludzie. Ponadto uszkodzona została część infrastruktury, w tym kable wysokiego napięcia oraz magistrala ciepłownicza. Zapalił się również budynek stacji paliw i samochody.
W obwodzie kijowskim w rejonach buczskim i fastowskim uszkodzonych zostało co najmniej 10 domów prywatnych, budynków gospodarczych oraz infrastruktura komunalna. Według wstępnych danych nie było ofiar.
W obwodzie charkowskim około godz. 6 rano rakieta uderzyła na centrum miasta. Dwie osoby zostały ranne, a jedna została uratowana przez jednostki Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Ratownicy dokonują przeszukania terenu poszukując innych ofiar.
W Mikołajewie w wyniku ataku rakietowego zginęła jedna osoba. Uszkodzonych zostało około 20 domów prywatnych i sieć gazowa. Na miejscu rozstawiono namioty Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i zaangażowano psychologów.
W obwodach dniepropietrowskim i lwowskim, gdzie również odnotowano wybuchy, nie było ofiar. Na terenie samego Lwowa trafiony został obiekt przemysłowy.