• Wtorek, 18 czerwca 2024
X

Paryska premiera pocisku lotniczego Sky Spear

Podczas międzynarodowej wystawy Paris Air Show 2023 izraelska firma Rafael po raz pierwszy publicznie ogłosiła, że opracowuje zupełnie nowy pocisk powietrze-powietrze Sky Spear.

Rakieta jest przeznaczona do zwalczania celów na dalekim zasięgu, aczkolwiek producent na razie nie ujawnił maksymalnej odległości, z której można byłoby zrealizować przechwycenie. Radiolokacyjna głowica Sky Spear ma zapewnić śledzenie celu ze stosunkowo dużego dystansu oraz być wyjątkowo odporna na zakłócenia radioelektroniczne. Jak poinformowano pocisk jest wciąż w fazie rozwoju, i choć producent zapewnia, że jest to już końcowy etap dopracowywania całej konstrukcji, nie jest jeszcze możliwe podanie terminu uzyskania pełnej dojrzałości do rozpoczęcia produkcji. Podobnie jest z kwestią zamówień – Rafael nie pozyskał jeszcze klientów na nową rakietę, ale paryska premiera ma się do tego przyczynić. Również integracja z konkretnym typem samolotu bojowego jest wciąż sprawą przyszłości.

Niemniej pojawienie się Sky Spear na rynku stanowi spore zaskoczenie, bowiem niewiele krajów posiada obecnie uzbrojenie lotnicze tej klasy i z pewnością rakieta spotka się ze sporym zainteresowaniem. Jak wykazały ostatnie doświadczenia z wojny na Ukrainie rakieta dalekiego zasięgu nie tylko radykalnie zwiększa szansę na uzyskanie przewagi w powietrzu, ale za jej pomocą można uzyskać wpływ na działania przeciwnika bez zbytniego zbliżania się do linii frontu i konieczności narażania się na ogień obrony przeciwlotniczej.

Reklama

Najnowsze czasopisma

Zobacz wszystkie
X
Facebook
Twitter
X

Dołącz do nas

X